MASKAT GEZİLECEK YERLER

Maskat

Maskat nerede, uçak biletleri ve havalimanı, görülecek yerler, ulaşım, konaklama ve gastronomisi ; Umman vize istiyor mu? Gitmeden önce bilmeniz gerekenleri yazımda topladım.

Maskat çok merak ettiğim bir şehirdi. Özellikle Instagram arkadaşlarımın paylaştığı plaj fotoları ile ilgimi çekiyordu. Haydi şimdi yazıma geçelim!

Umman Hakkında Bilgiler ve Vize

Umman umuma mahsus pasaport sahipleri için vizeli. Ancak 10 güne kadar vizesiz kalabiliyorsunuz. Kısacası turistik seyahatleriniz için vize yok.

Maskat’ta nüfusunun çoğunluğu Hint, Pakistan ve Bangladeş asıllılar tarafından oluşuyor. Ülkede ise hiçbir suç kaydı yok. En son 5 yıl önce iki kişi kavga etmiş. Hatta çalışma iznini çok zor şartlarda veriyor. İlaveten asla vatandaşlık vermiyor. Bir Ummanlı ile evlenseniz dâhi vatandaş olamıyorsunuz. Ülkeye girişler özellikle sıkı kontrol altında. Sonuçta böyle olunca da Umman halkı Avrupa ve ABD gibi birçok ülkeye vizesiz gidebiliyor. Maalesef bizim tam tersimiz. Kendi halkı gayet kültürlü, birkaç dil bilen, saygın olduğu kadar yardımsever ve güler yüzlü.

Umman Arabian Peninsula’da devlet geleneği en köklü ülke. Peninsulanın güney doğusunda yer alıp başkenti Maskat. Krallık ile yönetiliyor. BAE içinde Umman toprakları, bu Umman toprağının içinde BAE bölgesi ve hatta bu bölgenin içinde tekrar Umman köyü olduğunu biliyor muydunuz? Yani bu Umman köyünden Umman’a geçmek için 4 defa pasaport kontrolünden geçiyorsunuz. BAE topraklarının çoğunluğunu Umman’dan kiralamış.

Maskat’ta ciddi anlamda turist var. Ancak ülkemiz tarafından pek bilinen bir ülke değil. Para birimi Riyal, Şuan 70,24 TL’ye tekabül ediyor. Kuveyt’in aksine toplu taşıma kullanarak ve Bangladeşli lokantalardan yiyerek seyahatinizi oldukça uyguna getirebilirsiniz.

Maskat Havalimanı & Ulaşım

Ben Katar üzeri Salam Air ile geldim. Siz yine İstanbul Sabiha Gökçen’den bu firma ile Maskat Uluslararası Havalimanı’na uçabilirsiniz. Dönüşümü ise Türk Hava Yolları ile Sabiha Gökçen’e yaptım. Havalimanından Maskat merkeze kesinlikle taksiye paranızı kaptırmayın. Havalimanından şehir merkezine 300A no.lu otobüs var. Otobüsün fiyatı 500 Riyal, yalnız kâğıt olan bu yüzlükler kuruş olarak geçiyor, yani 0,50 Riyal aslında. Pasaport kontrolünden çekiniyordum, Türk olduğumu görünce ne sigorta ne başka bir şey sordu. 14 güne kadar kalabilirsin dedikten sonra ben de Arapça biliyorum dedim ve gülümsedi. Dışişlerinin sitesinde farklı yazıyor. Oysaki Doha Havalimanında çekin yaparken kızlar Umman için sigortam-vizem-dönüş biletim var mı diye sormuşlardı. Katar’dan Umman’a geçen Türk bir turist görünce kızlar da şaşırmıştı 😊.

Maskat’taki diğer otobüs hatlarının hepsi 0,30 Riyal. Mutrah Gate’de merkezi belediye otobüs terminali var. Tüm hatlar buradan geçtiği için Maskat’ta aktarmalı her yere gidebilirsiniz.

Konaklama İle Gastronomi

Maskat’ta birçok otel var tercih edebileceğiniz. Hostel yok ne yazık ki. Booking.com’da gezginlerin Maskat’ta kaldığı uygun fiyatlı yerlere baktım. Yalnız bir kısmı olumsuz yorumluydu. Ben 3 yıldızlı Al-Jisr Hotel’de kaldım. Gayet de memnun kaldım. Odaları, yatağı, banyosu güzel olan ve yabancıların tercih ettiği bir otel. Zaten bir gezgin iyi bir yatak bulduktan sonra gerisini aramaz. Ne var ki otel olduğu için biraz yalnızlık çektim ve hostel ortamını aradım. Maskat havalimanından bindiğim otobüsten otelin az ilerisindeki duraktan indim. Ayrıca durak ile otel arasında Al Falafil Restaurant var. Dürüm chavurma yedim. Restoranın sahibi Bangladeşli bir aile. Bangladeşliler akşam kafe gibi kullanıyor. İngilizce bilen yeğeni çok ilgilendi benimle, çoğunlukla da burada yedim. 0,30 Riyale koca bir dürüm veriyorlar. Oteli ise Pakistanlı bir arkadaş grubu işletiyor. Kuzenimin eşi buraya da iş nedeniyle geliyormuş, bulduğum oteli iletince bundan sonra bende burada kalayım dedi. Şaşırdı fiyatını ve temizliğini öğrenince.

Özellikle safranlı pilav ki ben çok severim ve kebap Maskat mutfağının ana unsuru.

Otelde kahvaltı yok ancak sabah hurma ve mentollü çay ikram etti.

Maskat Gezilecek Yerler

Mutrah Souq’la başlayım dedim. Kısacası kapalı çarşı. Merkezi otobüs terminali Muscat City Centre iki durak ilerideymiş. Aktarma yaparak Corniche yani kordona indim. Tarihi şehir merkezi Mutrah. Fotoğraflar çektikten sonra geçtim. Bölge turist dolu. Geçerken gördüğüm Al Cornich Cafe’de yemek yedim. Kafe üst geçitte. Otantik bir tasarımı olduğundan tercih ediliyor. Yan masamda iki Alman kadın oturuyordu. Kalkarken Türk dediklerini duydum. Nereden anladınız deyince pasaportumu gördüklerini söylediler. İki haftadır Umman’ı geziyorlarmış. Oysaki Türklerin Arapça konuştuğunu sanıyorlarmış.

Buradan Mutrah Fort’a geldim. Şehrin göbeğinde. Savunma amaçlı kurulmuş. İngilizce bilmeyen Rus bayanla tarzanca konuşarak girişi bulduk. Ayrıca kahve dükkanı var.  

Sahil boyu 4 km yürüyerek Bait Al Zubair Museum’e geldim. Yol boyunca fotoğraflık güzel noktalar var. Kamu kurumları burada. Umman’ı tanıtan bir müze. Ben bilet almadan daldım. Yörük evi tarzı yerleri var, ayrıca eski şehrin maketini kurmuşlar. Turistler geliyor ama beğeneceğinizi sanmıyorum. Çıkışta bir Ummanlıyla sohbet ettim.  

Yine yürüyerek Al Alam Palace’a geldim. Kralın sarayı. Giriş yok. Sarayın etrafında Al Jalali Castle ve Al Mirani Fort var. Kalelere gitmeye çalışırken kapalı yollara girdim. Askerler Türk olduğumu öğrenince Arap kahvesi sunarak sohbete tuttular. Türkiye sempatisi var. Meğerse kalelere de ziyaretçi alınmıyormuş. Garibi bölgeye tur operatörleri otobüsle turist getiriyor. Sarayın önünde fotoğraf çekinmekten başka bir şey yapmıyorlar. Ayrıca burada Sultan Qaboos Grand Mosque var. Dönüşte bir Arap sayesinde durak buldum.

Maskat’ın meşhur Qurum Beach’e yöneldim. Aktarmada bir İngiliz’le tanıştım. Otobüs havalimanına giden. Plajın ilerisinde indirdi şoför. Lunaparkın etrafından geçtim. Plaj oldukça uzun ve lüks bir mahallenin eteğinde. Okyanus dalgalarıyla huzurlu bir akşam oldu. Kitap okuyanlar, koşan çocuklar arasında fotoğraf çektim. Dönerken Italiano isimli restoran gördüm ve deniz ürünleri pizzası yedim. Otobüsten indikten sonra gördüğüm Gloria Jeans’te günümü sonlandırdım.

Eve Dönüş

İndiğim yerden otobüs durağı bulmak için yürüdüm biraz. Ne yazık ki uçağım sabaha doğruydu. Fakat Maskat’ta gece otobüs çok seyrek geliyor. Durakta beklerken taksiciler sürekli taciz ediyor. Baktım olmayacak durakta bekleyen iki kişi ile anlaşarak en ucuz fiyat veren taksiye bindik. Takside iki kişi daha vardı bizden önce binmiş. Böylece beni öne oturttular. Normalde Maskat havalimanından taksiler 9-10 riyale götürüyorlar, lakin benden taksici 1,2 riyal aldı. Keşke kalan 300/0,3 riyalimi de verseydim çocuğa. Çünkü baya uygun fiyata götürdü. Para koleksiyonuma koydum bende. Maskat havalimanında çalışan kızların dikkatini çekiyorsunuz Türk olunca. Tanıştığım sempatik İspanyol bir çift ile oyalandım. İstanbul üzeri dönüyorlarmış.

Öyleyse İpucu:

Castle: Ayakta özgün yapısıyla duran kale.

Fortress: Yıkıntı halindeki kale. Ülkemizdeki kaleler

Fakat ben pek memnun kalmadım Maskat gezimden. Keşke Doha’da iki gün daha kalıp denize girseydim. Umman’ın kırsal kesimlerinde güzel göller, şelaleler vb. var ama oldukça uzaklar. Benim ardımdan Maskata gitmeyi düşünen arkadaşım Mehmet’i (Fas gezimdeki) Özbekistan ile Kazakistan’a yönlendirdim ve keşke çok daha önce gelseydim Orta Asya’ya dedi.     

Merhaba, ben Cahit!

Akademisyen ve iç kontrol profesyoneli bir müfettişim. Elimde kameram ve sırt çantam ile geziyorum. Antalyalıyım. 50+ ülke gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Keşfediyor, yeni tatların peşinde koşuyor ve okuyorum. Deneyimlerimi paylaşarak size aktarmak istiyorum. Dünyam ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için bloğuma abone olun. Ayrıca beni instagramdan takip edin.

Maskat hakkındaki yazımı beğenmişsinizdir umarım. Her konuda benimle iletişime geçebilirsiniz. Öyleyse yorum yapmayı ve bloğuma abone olmayı unutmayın!

“MASKAT GEZİLECEK YERLER” için bir cevap

  1. Üstadım, yazınız ve özellikle fotoğraflarınıza bayıldım.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et