HAKKIMDA

SEYAHAT TOPLULUĞUNA HOŞGELDİNİZ

Merhaba ben Dr. Maşuk Cahit UYSAL (CICP, LAIS). Hakkımda bilmek istedikleriniz! 1982 Ankara doğumluyum. İlk yurtdışı deneyimim ailecek ABD’ye 1994’te gitmekle oldu. Ortaöğrenimi burada Macomb ILL. bitirdikten sonra döndük. Günümüzde lisede gezilerle yurt dışına çıkılıyor. Fakat seyahat etmek gençliğimde çevremde olan olan bir şey değildi.

Aslen Antalyalıyım. Üniversite dönemimde gittiğim Antalya yaz tatil yollarında sabaha kadar otobüslerde seyahat etmek isterdim. Evliya Çelebi’nin sehven duası gibi.

2011’de Antalya’ya yerleştim. 2014’te kız kardeşim İtalya’da MBA yapıyordu. Böylece ilk seyahatim 32 yaşımda oldu. Birlikte Roma, Berlin, Prag, Pisa, Bologna seyahati yaptık. Bu deneyim hayatımı değiştirdi. Bana dünyanın kapılarını açtı. Bana gezmeye başladın mı bırakamasın demişlerdi. Nitekim o andan itibaren, seyahate bağlandım. 2015’te Kuala Lumpur’da Maktab Kooperasi Malaysia Kooperatif Yönetimi okudum. Orada başka bir kültürü, yeni yiyecekleri deneyimledim; dünyanın her yerinden insanlarla tanıştım.

Bu dönemlerde arkadaşlarımla seyahat ettim. 2016 BENELUX seyahatimle yalnız gezmeye başladım. Artık kendi gemimin kaptanıydım ve her gün yeni ve farklıydı.

Belgrad’taki hostel resepsiyonisti Türk müsün? demesiyle neden soruma aldığım cevapla sırt çantalı gezgin olmaya karar verdim. Seyahat hakkında onların yaptıklarını yapmam gerektiğini öğrenerek zamanla profesyonel bir gezgin oldum.

Seyahat için çok para gerekmediğini gördüm. Başladığımdan beri 4 kıtada 52 ülke ve 182 şehir gezdim, binlerce km gittim, onlarca hostelde kaldım, tuhaf yemekler yedim ve kalıcı arkadaşlıklar edindim. Örneğin; Roma’da tanıştığım doktor Fas dönüşü ücretsiz PCR testi ayarladı. Ayrıca birden fazla dil öğrendim.

En önemlisiyse kameramla anılarımı ölümsüzleştiriyorum. Böylece anılar edindim. Örneğin; Picasso’nun evinde resim çizmek, Niagara şelalesinde ıslanmak, Sacromonte’de El Hamra manzarasıyla gün batımını izlemek, Mozarthouse’da Türk Marşını dinlemek… Kısaca Kitaplarda okuduğum yaşamı deneyimledim.

Daha iyi gezgin mi olmak istiyorsunuz? Bu blogun amacı, bana yardım edenler gibi KENDİ deneyimlerimi paylaşmak. SİZİN hayallerinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacağım. Seyahat hakkında her şey burada.

Hakkımda Daha Fazlası

2000’de Ankara Yahya Kemal Beyatlı Lisesi’nden sonra 2005’de Gazi Üniversitesi Maliye Bölümü’nden mezun oldum. Bu esnada ODTÜ Yabancı Diller Okulu İngilizce Programı’na gittim. Bölümümde de Erasmus programı yoktu. Dolayısıyla gezmek hakkında fazla bilgim yoktu.

Baba mesleği müfettişlik. Böylece hep idealim babam gibi turnelerde gezmek oldu. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kısa süre çalıştıktan sonra 2007 yılında müfettiş oldum. Ayrıca 2009 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Maliye Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını bitirdim.

2017 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’nda Doktoramı aldıktan sonra 2018 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümü diploması aldım. Ayrıca bilişim, insan kaynakları, muhasebe, kişisel gelişim, liderlik gibi alanlarda sertifikalarım bulunmaktadır. Bu şekilde iç kontrol, kurumsal risk yönetimi, iç denetim, kooperatifçilik alanlarında hakemli dergilerde yayınlanmış makalelerim var. Son olarak bir kitap ve bir kitap bölümü yayınladım. Aşağıda belirttiğim kitaplarım hakkında bana ulaşabilirsiniz:

1- YÖNETİŞİM REHBERİ: Strateji, Rİsk, İç Kontrol & Denetim. Ekin Yayınevi, 2021.

2- DIGITAL CULTURE AND EMPLOYEES, Digital Transformation: A Human-Centric Approach içinde, Efe Academy, 2021.

Tam zamanlı mesleğim gereği de Türkiye’yi ilçe ilçe gezdim. Bunun yanında işime bağlı kalarak dünya çapındaki macerama devam ediyorum.

Öne Çıkanlar

Özellikle; Kurumsal Yönetim, Stratejik Yönetim, İç Kontrol, Kurumsal Risk Yönetimi ve İç Denetim konuları hakkında ilgilenen herkes için bir kitap

Uzmanlık

İç Kontrol Profesyoneli

ICI tarafından uygulanan CICP, iç kontrol ve kurumsal yönetişim hakkında meslekte üst düzey bir uzmanlık ve beceri profesyonellik belgesi.

ISO/IEC 27001

Bilgi güvenliği yönetim sistemleri baş denetçiliği.

Deneyim

Başmüfettiş

2007 – Halen

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda; teftiş, inceleme ve soruşturma çalışmaları yapmaktayım.

Stajer

2004 – 2004

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü.

Uzman Yardımcısı

2006 – 2006

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü.

Hakkımda daha fazla bilgi öğrenmek, kariyer yapmak ve diğer konular hakkında sorularınız için benimle iletişime geçin.

Birlikte bir şeyler yapalım.