YENİ GEZGİNLERE PÜF NOKTALARI

Yeni başlayanlar için seyahat püf noktaları
Merhaba, ben Cahit

Üç ülkede yaşadım ve çalıştım, son sekiz yılın bir kısmını da sırt çantasıyla gezgin olarak geçirdim. Bu bana çok şey kattı. Seyahat deneyimi fazla olmayan bir sürü insanla konuşuyorum ve temel bilgiler hakkında yardımcı oluyorum. İlk yalnız gezinizin sorunsuz geçmesi için bunları gezginlere püf noktaları şeklinde derledim.

Evden ayrılmadan önce göz önünde bulundurulması gereken 26 kullanışlı püf noktası!

Yeni başlayanlar için hazırladığım gezginlere püf noktaları ile siz de harika bir seyahat geçirebilirsiniz! Seyahat etmek istiyorsunuz, ama nasıl ve nereden başlayacaksınız? Birçok sorunuz olabilir veya çekinceleriniz bulunabilir. Endişelenmeyin; bu yazım ile başlayarak, acemi gezginden benim gibi seyahat bağımlısına hızla dönebilirsiniz. Gezginlere püf noktaları yazımı üç başlık altında topladım.

 1. İLK KEZ SEYAHAT EDENLERE PÜF NOKTALAR
 2. SEYAHAT KORSANLIĞI İÇİN PÜF NOKTALAR
 3. PLANLAMA & VİZE PÜF NOKTALARI

İLK KEZ SEYAHAT EDENLERE PÜF NOKTALAR

Dil mi bilmiyorsunuz? Veyahut çekinceleriniz mi var? Yolun başındaki gezginlere püf noktaları:

 1. Banka kartı bulundurun. Banka kartınızla ATM’lerden lokal para birimi çekebilirsiniz. Havalimanlarında bozdurmak için ufak banknotlar bulundurun. Şehir merkezlerinde komisyonsuz döviz bürolarını seçin. Ayrıca seyahat kredi kartlarınızla puan kazanabilirsiniz.
 2. En az bir kere yalnız seyahat edin. Kısacası kendinizi tanımak ve bağımız olmak hakkında çok şey öğreneceksiniz.
 3. Harita kullanmaktan çekinmeyin. Hostelinize gezilecek noktaları ve civardaki restoranları sorun. Uzmanlaştıkça Google Haritaları kullanın.
 4. Temel ifadeler öğrenin. Kiril ve Arapça alfabelerin öğrenmek kolaylık sağlayacaktır. Yerel dilden örneğin; “chao chao”, “bonsoir”, “devushka”, “pajalusta”, “buenos dias”, “gracias”, “rahmet” gibi ifadeler kullanmanız hoşlarına gidecektir.
 5. Turistik noktaların etrafında yemek yemeğin. Daha pahalı olacaktır.
 6. Şehir cazibe kartları edinin. Turizm enformasyon noktaları vb. yerlerden bu kartları edinebilirsiniz.  Böylece günlük veya haftalık toplu taşımalarınızı ucuza denk getirebilirsiniz. Ayrıca tekne turları gibi aktiviteleri topluca elde edebilirsiniz. Taksilere para vermeyin.
 7. Zamanınızı sıkıştırmayın. Rahat ve esnek olun. Planlarınız değişebilir. Erken kalkarak vaktinizi güzel kullanın.
 8. Evraklarınızın suretlerini alın. Kalacağınız yerin adresini yazın, ortada kalabilirsiniz. Ayrıca ulaşım belgeleriniz kontrollerde lazım olabilir.  Son olarak aşı kartınızı bulundurun.
 9. Az eşya ile seyahat edin ve rahat yürüyüş ayakkabıları tercih edin. Gezginlere püf noktaları olarak hafif gezgin olmayı ve tek spor ayakkabı seçmeyi öneriyorum.
 10. İletişim kurarken bilinçli olun. İngilizce pratik yapmak istediğini, turist rehberi vb. olduğunu söyleyenlere yanaşmayın. Sizden para koparmaya veya bir yerden alışverişe zorlayabilirler. Adres sorduğunuz kişileri de seçin.
 11.  Dikkatli olun. İspanya gibi ülkelerde eşyalarınızı çaldırmayın.
 12. Operatörünüzle görüşün. Hattınızın uluslararası koşullarını öğrenin. Ancak birkaç ülke gezecekseniz sim almayın. İğneyi unutmayın.
 13. Gitmeden tarih kitabı okuyun. Hem merakınız için hem de bilinçli gezmek amacıyla, gideceğiniz yerlerle ilgili tarih kitabı edinin. En iyi seyahat kitapları hakkındaki Kitap Önerileri yazımı okuyun.
 14. Ailenizle seyahat edin. Çocuklar küçük yaşlardan seyahat ettirilirse, algıları gelişir. Bu ise onları bilgili ve duyarlı yönde geliştirir.
 15. Hediye ve kartvizit bulundurun. Birilerinin yanında kalacaksanız veya ziyaretlerde bulunacaksanız bunları götürün.

SEYAHAT KORSANLIĞI İÇİN PÜF NOKTALAR

Seyahat Korsanlığı (Travel Hacking), havayolları, kredi kartları ve oteller tarafından belirlenen mevcut kurallar dâhilinde çok ucuz seyahat etme sanatıdır. Bu yönde yeni gezginlere püf noktaları:

 1. Erken bilet ucuz uçuş. İç hatlarda 5 hafta, dış hatlarda 2,5 ay önce en düşük uçak biletlerini alabilirsiniz. Ayrıca dönem dönem havayollarının çok uygun kampanyaları olabiliyor.
 2.  Fiyatları karşılaştırabileceğiniz uygulamalar kullanın. Havayolları üst üste bilet aradığınızı görürse fiyatları yükseltmektedir. Ayrıca bileti havayolunun sayfasından alarak aracı firmaya komisyon ödemeyin.
 3. Direk uçmayın. Aktarmalı uçuşlar daha uygun. Ayrıca gidiş-dönüş biletler de tek yöne daha ucuzdur.
 4. VPN kullanın. Başka bir ülke üzerinden uçarken kullanın.  
 5. Ne zaman bilet alacağınızı bilin. Pazar 00:00’dan salı 21:00’e uçuşlar daha ucuzdur. Perşembe 00:00’dan cumartesi 24:00’a ise uçuşlar daha pahalıdır. Ayrıca sabah doğru olan uçuşların fiyatı daha uygundur.
 6. Online Chekin. Kabin valiz ile sırt çantasıyla seyahat ederseniz kilo aşımı derdinden kurtulursunuz.
 7. Gönüllü Çalışın. Hostel Jobs, Workaway, Worldpackers, HelpX, Working Traveller sitelerinden iş bulabilirsiniz. Örneğin hostelde konaklama ile kahvaltı karşılığında günde 4 saaat gönüllü çalışıp kalan zamanınızda dil kursuna gidip gezebilirsiniz.
 8. Paylaşım uygulamalarını kullanın. Couchsurfing, Airbnb, BlaBlaCar vb. daha ucuz gezmenizi sağlayacaktır. Ayrıca insanlarla tanışma fırsatı edineceksiniz.

PLANLAMA & VİZE PÜF NOKTALARI

Fazla deneyiminiz mi yok? Seyahat planlaması yapmak ve vize müracaatı için gezginlere püf noktaları:

 1. Vizesiz gidilebilen ülkeler ile seyahat etmeye başlayın. Pasaportunuzdaki damgalar vizeli ülkeler için size referans olacaktır. THY’nin Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler sayfasına bakabilirsiniz.
 2. Acentelerden uzak durun. Tur ile gezmeyi düşünüyorsanız rezervasyonlarınızı acentelerden değil direk JOLLY gibi firmalardan yapın. Ayrıca kredi kartı ile ödeme yapın. Acenteler sizinle bilgi paylaşmaktan kaçınır. Böylece sizin hep onlar üzerinden vize almanızı ve seyahat etmenizi isterler. Ayrıca tur firması para iadesi yapsa da acente size ödemeyi geciktirebilir.
 3. Seyahat kurallarını kontrol edin. Sorunsuz bir uçuş için ülkelerin giriş kabul kurallarına bakmanızı tavsiye ediyorum. THY’nin Seyahat Kısıtlamaları ile Pegasus’un Hangi Ülkelere Uçabilirim sayfalarına bakabilirsiniz.
 4. Vize başvurunuzu tam yapın. Öncelikle vize başvurularınızda hiç kimse size %100 garanti veremez. Uygun vize için başvurun. Turizm vizesi için başvuracaksanız turizm dışında başka bir gerekçeniz olmamalı. Turistik gezilerinizde davetiye koymayın veya pasaport kontrolünde kız/erkek arkadaşınızı ziyaret edeceğinizi belirtmeyin. Çünkü karşı taraf sizi ülkesine iltica edecek gözüyle bakabilir. Mülakata girecekseniz açık sözlü olun. Örneğin İsrail vize müracaatımda ilk giriş ülkemin Lübnan olduğunu ve Kudüs’ü görmek istediğimi ifade ettim. Evraklarınızın tam ve doğru olduğundan emin olun. Büyükelçilik veya konsolosluk üzerinden vize almayın. Bunun yerine İDATA, VFSGLOBAL gibi yetkili takip kuruluşları kullanın. Böylece evraklarınızı tamamlamakta yardım sağlarsınız. Ortalama 2 haftada vizeniz çıkmaktadır. Lakin ne kadar erken başvuru o kadar iyi! İnternette birçok vize takip firması bulunuyor. Fakat bunların para tuzağı olduğunu bilin. Birçok ülke birkaç basit evrak istiyor veya kapıda vize uyguluyor. Gelgelelim bu firmalar gereksiz belge isteyerek danışmanlık parası koparmaya çalışıyor. Rusya vizesi için bana ulaşın.
 5. Dış İşleri Bakanlığı’nın sayfasını ziyaret edin. Yeni gezginlere püf noktaları için son olarak seyahat uyarıları ile tabi olduğumuz vize uygulamalarına bakmanızı öneriyorum. Bu yönde Konsolosluk Genel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Umarım Yeni Gezginlere Püf Noktaları yazımda faydalı bir şeyler bulmuşsunuzdur.


Gezimizde turun Tiran’da programa dâhil etmediği Bunkart’ı önerdiğiniz için teşekkür ederiz.

Ahmet & Sümeyra SEKANLI (mavisgezginler)


Daha fazlası için Seyahat İpuçları yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca benimle iletişime geçebilir, soru ve bilgi için Instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.

BUNDAN BÖYLE PAYLAŞIMLARIM DOĞRUDAN SİZE GÖNDERİLSİN!