SEYAHAT İPUÇLARI

Seyahat ipuçları
Maşuk Cahit Uysal

Seyahat ipuçları ile daha ucuza ve pratik daha fazla seyahat etmenize yardım etmek için buradayım. Gezin, edin çünkü eğlenceli.

Okuyucular arasına katılarak sizde gezilecek yerler hakkında bilgi alın!

Seyahat bilinci gezginlik deneyimiyle gelen bir şeydir. Başlangıçta, birçok seyahat hatası yapıyoruz. Tecrübesizliğimizden dolayı uçakları kaçırıyoruz, önyargılarımız bulunuyor ve kimi zaman kendimize işkence yapıyoruz. Zamanla deneyimli bir gezgin olunuyor ve yeni kültürlerle bütünleşiyoruz. Sürecinizi hızlandırmak ve hatalarımdan kaçınmanız için seyahat ipuçları olarak oluşturduğum temel listeyi bir araya getirdim.

SEYAHAT İPUÇLARI LİSTESİ

Vize Hususları

Seyahat ipuçlarına vize ile başlıyorum.

Yunanistan’a gidecekler, pasaportunuzda KKTC damgası olmamalı. Fakat Schengen bölgesi bir ülkeden Yunanistan’a geliyorsanız pasaport kontrolü olmadığı için sorun olmuyor.

Schengen vizenizi ya ilk giriş yaptığınız ya da en çok kalacağınız ülkeden almanız gerekiyor. Birden çok Avrupa ülkesini gezecekseniz vizenizi en uzun süre kalacağınız ülkeden olmalı. Bu durumda ise Almanya gibi bazı ülkeler ilk girişte vizeyi bizden almamışsın diyerek girmenize izin vermeyebiliyor. Kısaca, birden çok Avrupa ülkesi gezecekseniz veya dönüşünüz başka ülkeden ise vize müracaatı esnasında her gezeceğiniz şehirde konaklamalarınızı göstermeli ve aradaki ulaşım biletlerinizi de almalısınız, sıraya dizerek ibraz edersiniz.

Ukrayna’ya gidecekler, pasaportunuzda Ukrayna’ya en az bir giriş çıkış gözükmeli. Ayrıca dönüş biletiniz yanınızda olmalı.

İsrail’e gidecekler, bazı ülkeler pasaportunuzda İsrail vizesi görürse ülkeye girmenize izin vermiyorlar; İran, Lübnan, Kuveyt… İkinci pasaport çıkartabilirsiniz (Nüfus müdürlüğüne dilekçe vererek alabiliyorsunuz.).

İran’a gidecekseniz dönüş tarihinizin pasaportunuzun son kullanım tarihinden 6 ay öncesi olmalı. Yalnız bu kurala bizim uçağa binerken Türk Hava Yolları’nın personeli bakıyor. İran’a girdiğinizde pasaport kontrolde bir pasaportunuza bir de size bakıyorlar ve geçin diyorlar, damga bile vurmuyorlar. Tavsiyem sakın THY veya bir Türk firması ile uçmayın. İran Air ile gitmenizi tavsiye ederim, 6 aydan az süre varsa bile pasaport son kullanım tarihinize bakmıyorlar. Ayrıca ucuz ve ben çok memnun kaldım. Damga vurmadıkları içinde ileride rahatça ABD, İsrail vb. vize alabilirsiniz.

Schengen vizesi başvuru evrakları içinde bilgiler içeren Birleşik Krallık vizesine yönelik yazımı da okumayı unutmayın!

İngiltere Vizesi Başvurusu Yapma

Schengen vizesiniz sırasıyla başvurularınızda 15 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay, senelik çıkıyor. Uluslararası ilişkiler durumumuza göre istisnaları olabiliyor. Macaristan gibi aramız iyi olan ülkeler uzun süreli verebiliyor. Ya da İtalya gibi ülkeler bir aydan fazla vermiyor. Veya üst düzey bir çalışan, oldukça iyi gelirli bir işverenden fazla süre alabiliyor.

Bilet Alma

Uçak biletlerinizi Skyscanner başta olmak üzere çeşitli hizmet sağlayıcılarından alabilirsiniz. Benim tavsiyem Google Flights. Çünkü Google flights aylık bazda en ucuz fiyatları gösteriyor. Uzun mesafelerde direk uçmak yerine aktarmalı giderek daha uygun bilet alabilirsiniz. Böylece bir ülke daha görmüş de olursunuz. Ayrıca alternatif şehirlere ve charter uçuşlarına bakın, İstanbul tabanlı firmalar daha pahalı oluyor. Charter firmaları başta Antalya olmak üzere turizm şehirlerimizden uçuyor. Biletlerinizi mümkün mertebe Wizzair, Ryanair, Easyjet, S7 gibi gerçek düşük maliyetli firmalarından alın.

“Wizz Priority”

Wizzair uygulaması hakkında özellikle bilgilendireyim sizi. Firmaya 25€ ödeme yaparak üye oluyorsunuz. Bunun avantajı bir sene boyunca 5 defa bilet başı %20 indirim alıyorsunuz. Ayrıca bavul ebat limitiniz 20-40-30 cm’den 23(derinlik)-55(boy)-40(en) cm’ye yükseliyor. Ben seçmedim kullanmam diyerek.

Avrupa içi seyahatlerimde FLIXBUS ile otobüsle yapıyorum. Türk müşteri temsilcileri var ve Türkçe geribildirim yapabiliyorsunuz. Biletinizin pdfsini telefondan otobüs şoförüne gösterin, muavin ve ikram yok, içeride tuvalet var, bagajınızı siz yerleştiriyorsunuz.

Ancak Omio komisyon yansıtmakta. Fakat bileti gördüğünüz firmadan alabilirsiniz. Ayrıca FlixBus İngiltere’de var ve KamilKoç uygulamasında fiyatlar FlixBus’tan uygun.

Yine Avrupa seyahatleriniz için Omio uygulamasını telefonunuza indirin. Gideceğiniz yere belirttiğiniz tarihteki uçak, tren ve otobüs seferlerinin üçünü de en uygun fiyattan başlayarak listeliyor.

Son olarak interrail‘den aylık abonmanlık alabilirsiniz; TGV, Trenitalia…

Nasıl Gezilir?

Seyahat edeceğiniz ülkeye vardınız. Lakin nasıl gezeceğinizi bilmiyorsunuz. İşte bu konuda size seyahat ipuçları:

Arabayla yut dışına çıkıyorsanız sigorta yaptırmayı unutmayın.

İlk işiniz bir yerel hat almak olsun. Ayrıca yanınıza sim kartınızı değiştirmek için iğne almayı unutmayın.

Free walking tourlara katılın. Tur bittikten sonra isteğe bağlı bahşiş. Hosteliniz sizi yönlendirir.

Görülecek yerleri Google’da araştırın. Örneğin Kuala Lumpur gezilecek yerler yazarak bakabilirsiniz. Ayrıca Trip Advisor’a da bakın. Son olarak birkaç siteyi karşılaştırdıktan listenizi çıkartın.

Google Haritaları telefonunuza indirin. Şehir içinde görmek istediğiniz bir yeri yazın, kayıt edin, yeni sayfa oluşturun ve gezmekte olduğunuz şehrin adını girin. Böylece şehirde görmek istediğiniz diğer yerleri haritada aratıp sayfaya ekle yapın. Bulunduğunuz noktaya göre size en yakın yerden başlayarak göreceğiniz noktaları size listeliyor ve kapanış saatlerini gösteriyor.

GetYourGuide uygulamasını edinin. Hızlıca biletinizi alır ve biletinizde gözüken giriş saatinde içeri girersiniz. Ayrıca size turlu bilette sağlıyor.

Rusya’ya giderseniz Yandex Metro uygulamasını indirin. Metroyu aktarım noktalarını da göstererek kullanmanızı sağlıyor.

Snapp, Uber ve Yandex Go taksi uygulamalarını edinin. Her iki uygulamada ister yoğun trafikte şehrin diğer ucuna gidin ister karlı havada 200 metre mesafe gidin . Rusya’da her iki uygulama var ama Yandex Go daha ucuz. Snapp İran’ın uygulaması, bazen misafirsin deyip ücret almadıkları oluyor. Dil sorunu yaşarsanız yine birinden rica edin.

İran’da sosyal medya uygulamaları için VPN programı edinin.

Fas, Mısır gibi ülkelerde kolay kolay birine yol sormayın. Sizinle konuşmak isteyenlerde lafı sonunda paraya getiriyor.

Yerel lezzetlerin peşinde koşun. Starbucks ve McDonald’s gibi yerler hayat kurtarıcılarınız; bedava WIFI. Helal yemek arıyorsanız kırmızı et hariç rahatlıkla her şeyi yiyebilirsiniz.

Konaklama

Konaklama seyahat ipucu olarak hostellerde kalmanızı öneriyorum. Dünyanın dört biryanından arkadaşlar edinin. Hostel ne mi? Kız erkek karışık veya sadece kızların kaldığı odaların olduğu ufak otel gibi düşünebilirsiniz. Odalar 4-6-8-10 kişilik. Tuvalet-banyo ortak. Ortak alan var. Bazı hostellerde oda içinde tuvalet var ve süit özel odalar mevcut. Fiyatları günlük ortalama 7-8 dolar, oda kişi sayısına göre değişiyor. Her odada eşyalarınızı koyacağınız dolaplar var. Hepsinin mutfağı var, kendinizde yemek yapabilirsiniz. Kendiniz yemek yapacaksanız yanınıza keçeli kalem alın ve buzdolabına koyduğunuz malzemelerinizin üzerine isminizi yazın. Tüm hostellerde valiz odası var. Havlu, anahtarınızı kaybetme gibi durumlara karşı sizden depozito alıyorlar. Hepsinin çamaşır odası var, uzun seyahatlerinizde kıyafetlerinizi yıkayabilirsiniz. Ranzalarda perde, okuma ışığı, priz, raf var.

Booking.com kullanın. Kalacağınız yerleri; kahvaltı olup olmamasına, şehir merkezine uzaklığına, puanına ve yazılan yorumlarına bakarak, fotoğraflarını inceleyerek seçin. Giriş esnasında ödeme yapma, son ana kadar iptal edebilme, oda koşullarına göre fiyatlar değişebiliyor.

5 yıldızlı otellerden iyi hosteller var. Özellikle yurt dışındaki 5 yıldızlı otellerin bizim 3 yıldızlı oteller ayarında olduğunu düşünürsek. Meşhur hostel zincirlerini seçebilirsiniz. Aile hostelleri daha butik ve güvenli oluyor.

Hostellerde kalmanın en güzel yanı akşamları parti olabiliyor. Veyahut toplu etkinlikler, akşam birlikte kulüp organizasyonları var. Roma’da tanıştığım cerrah Fas dönüşü ücretsiz PCR ayarladı.

Miles&Smiles üyesiyseniz THY sayfasındaki booking.com linkinden rezervasyon yapın. Böylece Ekstra mil kazanırsınız.

İran gibi bazı ülkelerde booking.com yok. Hotels.com veya Hostelworld sitelerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

Çanta Düzenleme

Son seyahat ipucu Minimal Olun! Topuklu ayakkabılarınızdan, marka gömleklerinizden, bir dünya bayan kıyafeti almaktan kurtulun. Ayrıca tekerlekli valiz kullanmayın. Türk olduğumuzu uzaktan anlıyorlar.

4 çeşit seyahat şekli şekli var: bavul, sırt çantası, kabin boy valiz yanında günlük sırt çantası (en çok tercih edilen) ve eşyasız. Ben tek sırt çantası ile geziyorum, çok pratik.

Kısa seyahatleriniz için 20 litre, bir haftalık seyahatleriniz için 35 litrelik bir sırt çantası yeterli. Özellikle körüklü çantaları tercih edin, 5 ile 10 litre ekstra hacim sağlayabiliyor. Yalnız akıllı çanta TSA dostu olanlardan olsun. TSA, Amerika’nın zorunlu hale getirmesiyle yayılan bir güvenlik sistemi. Çantanızı hava alanı güvenliği gerektiğinde özel anahtarı ile açabiliyor, hırsızların da açmasını engelliyor. Ayrıca, yanınızda laptop taşıyorsanız bilgisayarınızı çıkarmanıza gerek kalmıyor. Sırt çantası ile gezmenin kolaylığı vakit kaybetmiyorsunuz ve kaybetme derdiniz yok. Ayrıca uçakta önünüzdeki koltuğun altına yerleştirebiliyorsunuz. Akıllı sırt çantalarının özellikleri örneğin; USB bağlama, bavula geçirme, gizli bölmesi, askılarında kartlık yeri olması, elektronik ayakkabı gözü bulunması, RFID özelliği… Valiziniz zaman bir tarafı derin hazneli diğer tarafı fileli olanlardan alın.

Eşya düzenleyicileri kullanın. Örneğin; banyo malzeme çantası, elektronik çantası, kirli çamaşır ve ayakkabı çantaları, kıyafet düzenleyicileri. Kıyafet düzenleyicilerin yer kaplamayan kompresse olanları var. Amazon ve AliExpress sitelerinden bu düzenleyicileri alabilirsiniz.

Ucuz maliyetli havayollarının sınırlamaları var. 42-32-25 cm sırt çantası ile 56-45-25 cm kabin boy bavul.

Bagaj Politikası

Kıyafetlerinizi yuvarlayarak yerleştirebilirsiniz. Böylece yer kaplamaz ve buruşmaz.

EKSTRA SEYAHAT İPUÇU: KONTROL LİSTESİ

Seyahat ipucu olarak ayrıca size kendinize bir kontrol listesi yapın derim. Böylece her seyahatinizden önce unuttuğunuz bir şey olmadığından emin olursunuz. Temel olanları aşağıda belirttim.

 • Yanınızsa bir kalem bulundurun, ülke girişlerinde ihtiyacınız olabiliyor.
 • Yer tasarrufu için otel terlikleri alın.
 • İki cüzdan taşıyın ve paralarınızı ikiye bölün. Ya da bel cüzdanı taşıyın. Benim tercihim ilki.
 • Watsons veya Gratis’ten seyahat seti alın. Ben kaldığım otellerden topladığım şampuan, duş jeli, sabun vb. yanıma alıyorum.
 • Asma kilit alın. Hostellerde ihtiyacınız olabilir.
 • Power bank taşıyın. mAh ne kadar yüksekse o kadar rahat edersiniz.
 • Su matarası taşıyın. Boşuna para harcamayın.
 • Çoklu USB ve AC prizli üniversal adaptör bulundurun.
 • Adaptörlü USB hub edinin. Böylece laptopunuzda HDMI, Ethernet, USB-A ve USB-C bağlantı noktaları sağlayın. Ayrıca laptopunuzun şarj kablosundan da kurtulmuş olun.
 • Ufak bir not defteri taşımanın faydası var.
 • Ağrı kesici, dudak balsamı, Nurofen, anti-inflamatuar vb. Yeni geldiğim orta seyahatimde dudak balsamına ihtiyaç duydum. Yürüyüşlerinizde ayak ağrılarınıza karşı ilaç alın.
 • Gürültü engelleyici kulaklık. Uçakta veya hostelde yanı başınızda bulunsun.
 • İsveç çakısı bulundurmakta fayda var.
 • İnce bir ceket, havanın ne olacağını asla bilemezsiniz.
 • Küçük havlu, birçok hostel sunsa da ne zaman ihtiyaç duyacağınız belli olmaz.

Seyahat asla bir para meselesi değil, cesaret meselesidir.

Paolo Coelho


Umarım “Seyahat İpuçları” yazımı beğenmişsinizdir. Son olarak yolun başında mısınız? 26 seyahat tüyosunu paylaştığım Yeni Gezginlere Püf Noktaları yazımı da okumayı unutmayın!

Daha fazla ipucu için bana ulaşın.