İNGİLTERE VİZESİ BAŞVURUSU YAPMA

İNGİLTERE VİZESİ

İlk başvurumda İngiltere Vizesi aldım. Dünyanın alınması en zor vizesi Birleşik Krallık / İngiltere vizesi. En zor diyorum çünkü istenen belgeler ile sorulan soruları ABD dâhil hiç bir başvuruda görmedim. Aldığınız zaman ise diğer ülkeler büyük bir referans vermekte.

Başvuru sürecinde oldukça zorlandım ayrıca geniş kapsamlı bilgi hiç bir yerde bulamadım. İngiltere vizesi şartları, ücretleri, başvuru formu, başvuru merkezi, vize kaç günde çıkar, gerekli evraklar ve tüm merak merak ettiklerinizi sizin için yazımda toplardım. Kısacası İngiltere vizesi başvurusu nasıl yapılır?

Dikkat! Başvuru sürecinde bakılan 3 nokta: 1) Ne için gidiyorsunuz, 2) Kimsiniz, 3) En önemlisi maddi durumunuz. Kısacası sizin geri dönüp dönmeyeceğinizden ve beyan ettiğiniz masraflarınızı karşılama gücünüz olup olmadığını görmek istiyorlar.

Gelin başlayalım,

 • Başvuru Sürecim ve Biletlerim
 • Faydalı Bilgiler
 • Başvuru İçin İstenilen Belgeler
 • İngiltere Vizesi Başvuru Formu ve Müracaat Merkezi
 • İngiltere Vizesi Ücreti & Kaç Günde Çıkar
 • Başvuru Formunun Doldurulması

Başvuru Sürecim ve Biletlerim

Ani bir kararla Birleşik Krallığa gideyim dedim. 2019’dan beri gidemediğim Avrupa özlemi bu kararda etkili oldu. Kuzey Avrupa’ya başvurabilirdim ama Schengen başvurunuzda banka hesabınızda 750€ gözükmesi yetmekte. Bakiyeme bir daha ulaşamam diye şansımı İngiltere’ye denemek istedim. Finansal durumla ilgili ne demek istediğimi yazımın devamında anlayacaksınız.

Google Flights’ta bakınırken en ucuz Antalya’dan 38€’ye Londra bileti buldum. Bilet Wizz Air’e aitti ve sıkı bavul kuralları olduğu için aramaya devam ettim. Çünkü kamera seyahat sırt çantam ebat limitleri dışında. Ryan Air ile Easyjet biletleri de vardı ancak bu üç firmadan ekstra bavul hacmi için para verince fiyat 79€ olmaktaydı. Derken Antalya firması olan Corendon Airlines’tan 1.050,00 ₺ bilet buldum ve bavul hacim sorunu da yok. Böylece gidiş biletimi aldım. Kuzey İrlanda’yı da görmek istiyordum ancak Edinburgh’tan nasıl geçeceğimi bilmediğim için Edinburgh-Antalya biletlerine baktım. Easyjet’ten 29€’ye bilet buldum. Biletin mahiyetini bakınca Belfast aktarma olduğunu gördüm ve sevinerek iki ayrı bilet aldım. Yalnız biletlerimi çantama göre üst paket seçerek yapınca aktarmalı dönüş biletlerim 1.450,00₺ tuttu.

Easyjet’ten limit yükselttiğimi söyleyince arkadaşım Ahmet, gezginlerin videolarında çok nadiren kontrole takıldıklarını söylediklerini iletti. Prag’ta kız kardeşimle bana kontrol yapmışlardı. Tercih sizin. Kısa gezileriniz için, ülkemizdeki tatil noktalarından 550₺’lik biletleri alabilirsiniz.

Omio üzerinden Londra- Cardiff ve Londra-Edinburgh biletlerine baktım. Flixbus varmış. Tren pahalı. Edinburgh biletini eklemedim ama sizin eklemenizde fayda var.

Biletlerimi aldıktan sonra müracaata başlayım dedim. Ancak hiçbir yerde başvuru formu bulamadım. Hangi firma aracıyla yapacağımı da öğrenemedim.

İşten bir tanıdığım geçen sene vize başvurusu yapmış ve maddi yönden yetersiz bulunduğu belirtilerek ret yemiş. Kendisine sorunca işlemleri konsolosluk üzerinden yaptığını ve evrakları taratıp yüklediğini belirtti. Böyle bir sitede bulamadım. 

Faydalı Bilgiler

Biz İngiltere desek de doğrusu Birleşik Krallık. Fakat sizin için yazımın devamında İngiltere ifadesini kullanacağım.

Galler, İngiltere ve İskoçya üç farklı ülkedir. Diğer krallıklar İngiltere Krallığı altına girince, nasıl Roma’da Vatican varsa, Londra’daki İngiltere Krallığı diğer krallıkları da temsil eden bir yapıya dönüşmüştür. Her bir ülkeyi bağımsız Avrupa ülkeleri gibi, Krallığı ise Avrupa Birliği çatısı gibi düşünebiliriz. Bu üç ülke birleşerek Büyük Britanya’yı oluşturmaktadırlar.

Büyük Britanya ile Kuzey İrlanda ise birlikte Birleşik Krallığı meydana getirmektedir. Bu dört ülkeler arasında Schengen ülkeleri gibi gezebilirsiniz. Alacağınız vize Birleşik Krallığa bağlı ülkelerde geçerli.

Birleşik Krallık ile Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve dünyanın etrafında Falkland gibi bağımlı adaların birlikte oluşturduğu topluluk ise “Birleşik Krallık ve Deniz Ötesi Topraklar” olarak isimlendirilmektedir. Anlayacağınız o ki adamlar hâla güneşin batmadığı ülke.  

Ayrıca Birleşik Krallığın para birimine genel kabul şeklinde Pound denilmektedir. Ülkemizde Sterlin demekteyiz.

Bunu biliyor muydunuz?

İngiltere vizesi ile, Birleşik Krallık ülkelerinden İrlanda Cumhuriyeti’ne kısa ziyaret geçişi yapabilirsiniz.

Başvuru İçin İstenilen Evraklar

Schengen vize evrakları burada da aynen geçerli.

1) PASAPORT; Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaport, fotokopisiyle birlikte (Eski pasaportlarınız varsa bunların da tam fotokopilerini eklemeniz faydalı).

2) Maddi Durum

 • Son 6 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Dökümü (güncel tarihli ve imza sirküsüyle birlikte)
 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu (İş veren yetkililerince imza ve kaşeli)
 • Seyahatine sponsorluk eden olması durumunda; İngiltere’de resmi oturumunu gösteren belgeler

3) Meslek ile ilgili Dokumanlar

 • Çalıştığı Kurum/Şirket tarafından, İngilizce yazılmış İşveren Yazısı: detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermeli. (Şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü (E devletten kare kodlu alabilirsiniz) 
 • Faaliyet belgesi fotokopisi, güncel tarihli (6 aydan eski olmayacak)
 • İmza yetkisi olan kişinin imza sirküleri fotokopisi
 • Sicil gazetesi fotokopisi
 • Güncel tarihli vergi levhası fotokopisi

4) Seyahat planını gösterir belgeler

 • İyi niyet mektubu; Kendimi tanıttıktan sonra seyahat geçmişimi, babamın bir zamanlar dinlettirdiği Elthon John’dan okuduğum Adam Smith’in Milletlerin Zenginliği kitabına neden Birleşik Krallığı gezmek istediğimi, nereleri hangi vasıtalarla ne zaman gezeceğime dair detaylı seyahat programımı, harcamalarımın kendim tarafından karşılanıp ülkeme döneceğimi, gerektiğinde uygulama ile vadeli banka hesabımdan vadesiz hesabıma havale edip anlaşmalı ATM’lerden para çekebileceğime kadar harcamalarımı nasıl karşılayacağıma dair beyanda bulundum.
 • Otel Rezervasyonu
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (Eğer farklı şehirleri gezecekseniz aktarma biletleri ve konaklama belgeleri)

5) Seyahat Sağlık Sigortası; En az 30.000.- Euro / 50.000.- USD / 50.000.- CHF teminat bedeli gösterilmelidir (Kaşesiz renkli çıktısını verdim).

6) İkametgâh belgesi ve Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (E devletten kare kodlu alınacaklar)

İlave belgeler,
 • Kişi Emekli ise; Emeklilik Kartı fotokopisi ile birlikte
 • Kişi Çiftçi ise; bağlı bulunduğu Ziraat Odası’ Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi alınmalı.
 • Kişi Avukat ise; Mesleği ile ilgili Oda Kaydı
 • Öğrenciler için; bağlı bulunduğu eğitim kurumundan, Öğrenci belgesi.
 • 18 yaşından küçük ise başvuru sahibi; Muvafakatname ve varsa Seyahat ettiği 3. kişinin pasaport fotokopisi

Lütfen Dikkat!

Bir sayfada “daha önce kullanılmamış ve 3 aydan önce çekilmemiş biometrik fotoğraf” ibaresi var. Fotoğraf çektirmenize gerek yok. Başvurunuz esnasında fotoğrafınızı çekiyorlar ve parmak izinizi alıyor.

Bazı kaynaklarda askerlik durum belgesini istenen evraklar arasında gördüm. Bir tanıdığım da adli sicil belgesi gerekiyor mu? dedi. Lakin ben ikisini de vermedim. Form doldururken bu konularda soruları cevaplıyorsunuz. Ama Anglo Sakson hukuk sistemi beyan kabul ettiğinden belge ibraz etmezsiniz.

Kredi kartı ekstresi; Aylık harcama ortalamanızı göstermek için faydalı olur. Tapu; Evininizin size ait olduğunu göstermek açısından faydalı. Yoksa kira sözleşmesi veya fatura ekleyebilirsiniz. Ben verdim.

İngiltere Vizesi Başvuru Formu ve Müracaat Merkezi

Kuzenimle konuşurken konu açıldı ve iş görüşmesi için vize aldığını söyledi. TLS Contact’ın Adana şubesinden başvuru yaptığını söyledi. TLS internet sayfasına baktım ve bir şey anlamadım. İletişim numaraları da bulunmayınca Antalya şubelerine gittim. Güvenlik danışmanlık hizmeti vermediklerini belirterek çevirdi beni. Başvuru yapan bir çift ile konuşarak evrakları sordum ama randevu alma kısmını öğrenememiştim.

Başvurunuzu yapacağınız ve hiçbir yerde belirtilmeyen online sayfanın linki:

https://visas-immigration.service.gov.uk/product/uk-visit-visa

Tüm o süreçlerin sonunda Google’a İngilizce olarak UK visa application yazdıktan sonra buldum linki.

Başvuruyu nasıl yapacağınızı bir sonraki başlıkta anlatacağım.

İpucu!

Hemen formu doldurmaya başlamayın. Biletlerinizi, konaklamalarınızı önce ayarlayın. Pasaport ve kimlik belgeleri de yanınızda olsun.

Ben hemen doldurmaya başladım. Bilgileri girerken rezervasyonlarımı yaptım. Bu esnada da sayfadan atıldım. Dolayısıyla ikmal sürecim uzadı.

Başvuru sayfasından atılırsanız endişelenmeyin. Sol üsteki geri tuşuna basın ve sayfa yenilemesi yapın. Böylece kaldığınız sorudan ekran geliyor.

Online başvurunuzu tamamladıktan sonra pdf olarak bilgisayarınıza kaydedin ve çıktı alın. Vize ücreti ödeme belgesini de aynı şekilde yapın. İlaveten sistem Document Checklist diye bir belge veriyor. Kısacası bu belge, başvuru evraklarınız tam olup olmadığına yönelik sizle ofice tarafından kontrol etmeniz ve imzalamanıza yönelik. Fakat bu belgeyi benden almadılar.  Siz yine de ikmal edin.

Online başvurunuzu tamamladıktan sonra sayfa sizi TLS Contact randevu sayfasına yönlendiriyor. Bu şekilde yetkili kurum olduğunu anladım. Buradan istediğiniz yer, tarih ve saati seçiyorsunuz. Özetle Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Gaziantep olmak üzere 7 ilde başvuru merkezleri bulunmaktadır. Antalya şubesi ptesi-çrş-cuma günleri 8.30-15.45 saatleri arasında çalışmakta. Ankara şubesi her gün faaliyet gösteriyor.

TLS Contact, ayrıca Türkiye’den İsviçre vizesi almak için tek yetkili kuruluş. Fakat İsviçre başvuruları sadece Ankara’dan yapılmaktadır.

TLS şubesine gittiğiniz zaman güvenlik belgelerinizi aldıktan sonra UPS formu doldurmanızı istiyor. Daha sonra içeride biometrik verileriniz alınıyor, sonra taranan belgelerinizi geri veriyorlar. Kargo adresi olarak ben iş yerimi belirtim.

İngiltere Vizesi Ücreti & Kaç Günde Çıkar

Ziyaretçi yani yerleşme talebi olmayan İngiltere vizesi talebinizi ne sıklıkla seyahat etmek istemenize göre belirleyebilirsiniz. Her turistik seyahatinizde 6 aya kadar ziyaret hakkınız bulunmakta. Ödemenizi gösterir pdf belgesini indirin ve çıktısını bildirin.

15 gün içerisinde sonuçlanan müracaatlara Standart, 5 gün içerisinde sonuçlanan müracaatlara Priority ve son olarak 24 saat içerisinde sonuçlanan müracaatlara Super Priority denilmektedir. Priority müracaatlarından yapmak isterseniz online başvurunuz sonunda sorulmakta ve ücretleri farklıdır. Ayrıca evrak teslimi esnasında da TLS, bu yönde talebiniz var mı diye sormakta.

Ayrıca TLS Contact’ın 650 ₺ -2023- hizmet ücreti bulunmaktadır. Hizmet bedelini evrak tesliminde yapabileceğiniz başvurunuzun sonunda belirtiliyor. Benim gibi nakitle gitmenize gerek yok, kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.    

6 aylık Standart Ziyaretçi vizesi£120
2 yıllık Standart Ziyaretçi vizesi£400 
5 yıllık Standart Ziyaretçi vizesi  £804 
10 yıllık Standart Ziyaretçi vizesi£1004 
11 aylık sağlık nedenli Standart Ziyaretçi vizesi £200
12 aylık akademisyenlere Standart Ziyaretçi vizesi £200
Standart İngiltere Vizesi Başvuru Ücretleri

gov.uk sayfasından aldığım bilgiler. Ancak ödememde dolar olarak tahsilat yapıldı.

Dikkat!

Ödemeyi daha sonra yapabilirsiniz. Başvurunuz 10 hafta boyunca kalmaktadır. Bu sürede online başvurunuzu bitirmediğiniz takdirde bilgileriniz silinmektedir.

TLS başvurumun 3-4 haftaya sonuçlanacağını belirtmişti. Yine sosyal medyada 4 haftada sonuç bildirilmediyse olumsuz cevaplandığı gibi paylaşımlar gördüm. Ret aldıysanız bile 15 gün içerisinde size gerekçesiyle mail gönderiliyor.

24 mart tarihinde TLS’te başvurumu yaptıktan sonra 5 Nisan tarihinde [email protected] adresinden başvurunuz alınmıştır şeklinde mail aldım. Bunun üzerine şubelerine 12 Nisan’da gittim ve başvuru tarihinde evrakları gönderdiklerini ve sonradan priority hizmeti alınamadığını söylediler. Aynı gün öğleden sonra belgemin gönderildiğine yönelik, önce gov.uk sonra TLS’den mail aldım. 13 Nisanda da pasaportum elime ulaştı.

Evraklarınızda noksanlık yoksa ve güven sunmayı başardığınız takdirde alamayacağınız vize yok. Tam hatırlamıyorum baya eski, erkek kardeşimi ziyarete Almanya’ya gitmek için hayatımın ilk vize başvurusunda ret aldım sadece. O da kendim ve hatalı başvuru yapmamdan olmuştu.  

Başvuru Formunun Doldurulması

Formu işlemek birkaç saatinizi alıyor şimdiden belirteyim. Ben bir cumartesi günü ikindin işyerine gidince aradan çıksın diye başladım ve akşamın karanlığında bilgisayardan kalkmıştım. 

Asıl mevzuya gelin başlayalım.

i) İşlemlerinizi nasıl gerçekleştireceğinize dair sorular. Yanıtlarınızdan sonra sayfa altındaki Next tuşuna basın.

A) Dil Seçimi; Türkçe tercihi bulunmakta. Göreceğiniz üzere seçim soruları çevirmekte ama cevaplarınız yine İngilizce vermek zorundasınız. O yüzden ben İngilizce seçtim.

B) Vize Türünü Onaylama; “Visit or Transit Visa” seçeneğini turistik gezi için işaretliyoruz.

C) Biyometrinizi sağlamak için ülke seçme; Fotoğraf ve parmak izinizi hangi ülkede alınacağını soruyor. Kutucuğa Turkey yazıyoruz.

D) Mevcut vize başvuru merkezi konumlarını kontrol etme; “I have identified the location where I will provide my biometrics (or I am unable to provide my biometrics at any location)” seçeneğini işaretliyoruz.

ii) Birleşik Krallık Ziyaret Vizesi için Başvuru; Direk aşağıdaki “Start Now” tuşuna basın. Soruları cevapladıktan sonra sayfa altındaki “Save and Continue” tuşuna basarak devam edin.

A) Başlangıç

E-posta kaydı;

Başvurunuz hakkında bilgilendirilmek, sorulara kaldığınız yerden devam etmek ve tekrar oturum açma için geçerli bir mail adresinizi girin. Daha sonra en az 10 karakterli ve harf-rakam-sembol-işaret dörtlüsünden üçünü içeren bir şifre girin. Bu şifre e-posta şifreniz değil, İngiltere vizesi müracaatınızın takibi için açılacak hesabınıza ait olacak. Yeni oluşturduğunuz şifreyi teyit için tekrar yazın.

B) Başvuru

1. E-posta ile iletişim;

Girmiş olduğunuz adresin kime ait olduğunu soruyor. “You” seçeneğini işaretleyin.

2. Ek e-posta adresi;

Başka bir mailiniz varsa “yes” seçip devam edebilirsiniz. Gelen ekranda mail adresinizi ekleyip yine size ait olduğunu belirtebilirsiniz. Her ihtimale karşı belirttim. Ekstra e-posta bildirirseniz tekrar size eklemek istediğiniz mail var mı? sorusu geliyor. Yoksa “No” deyin. 

3. İletişim tercihi;

Birden fazla e-posta adresi girerseniz gelen bu sayfada sırasıyla sorularınız, bilgilendirme ve sonuç için kullanmak istediğiniz adresleri seçiyorsunuz. Ben ilk girdiğim adresi seçtim üçüne.

4. Telefon numaranız;

Başına ülke kodunu (Türkiye için +90) ekleyerek telefon numaranızı giriyorsunuz. Girdiğiniz telefon numarası İngiliz numarası değilse sonraki soruda “For use whilst out of the UK” kutucuğunu ve altındaki soruda “Mobile telephone number” kutucuğunu işaretleyin.

5. Diğer telefon numaraları;

Kullanmakta olduğunuz başka bir numarayı eklemek istiyorsanız “yes” işaretleyip devam edebilirsiniz. Örneğin kendi iş yeriniz var ve sabit hattı bulunuyorsa ekleyebilirsiniz.

6. Sizinle telefonla iletişim;

En sağlıklı seçenek olan “I can be contacted by telephone call and text message (SMS)” seçeneğini işaretleyin.

7. İsminiz;

İlk kutucuğa adınızı ve sonrakine soyadınızı yazın.

8. Başka isimler;

Edebiyatçıların kullandığı mahlas gibi başka adlarla anılıyor iseniz bunu girmeniz isteniyor. Ülkemizde tam karşılığı olmayan bir soru. “No” seçip devam edin.

9. Cinsiyetiniz ve ilişki durumunuz;

Seçeneği işaretledikten sonra alttaki kutucuğa tıklayarak çıkan Bekar-Evli-İlişkide-Boşanmış-Ayrı-Dul şıklarından birini seçiyoruz.

10. Adresiniz;

Province/Region/State kısmına şehrinizi, Town/City kısmına ise ilçenizi yazmanızı tavsiye ediyorum. Büyükşehir belediyesinde yaşamıyorsanız ilçe ismi yerine “merkez” yazın. Özellikle İngilizce karakterler kullanarak Türkçe yazın. Aşağıda girdiğiniz adresiniz aynı zamanda yazışma adresiniz mi olduğu soruluyor. Buna da “yes” deyin.

11. Mülk hakkında;

Belirttiğiniz adreste ne kadar süredir ikamet ettiğiniz ve oturduğunuz evin size ait olup olmadığı sorulmakta. Bir yıldan az süredir ikamet ediyorsanız gün-hafta-ay seçeneklerinden birini işaretleyip süresini rakamla girin.  

12. Önceki adres geçmişi;

Bir önceki soruda bir seneden az ikametinizde yaşadığınızı seçerseniz bu sayfa çıkmakta. Son iki yılda İngiltere içinde veya dışında oturduğunuz adreslerinizi girmeniz istenmekte.

En az 6 ay bir adreste ikametli olmanızı istiyorlar.

13. Pasaportunuz;

Pasaport numaranızı, veren makamı, veriliş tarihini ve son kullanma tarihini giriyorsunuz. Veren makam pasaportunuzda Isparta veya Büyükçekmece şeklinde belirtilmektedir.

14. Kimlik kartınız;

“Yes” işaretliyoruz ve diğer sorular çıkıyor. Sırasıyla T.C. kimlik numaramızı, veren makamı, veriliş tarihi (mümkünse) ve son kullanma tarihlerini giriyoruz. Veren makam olarak Turkey yazıyoruz. Veriliş tarihini boş bırakıyoruz çünkü kimliklerimizde yazmıyor.

Başvururken kimliğim yanımda değildi. Aklımda son geçerlilik tarihi 2028 kalmıştı. Böylece gün ile ayı rastgele girerek girdim. Veriliş tarihi için mümkünse ibaresini fark etmedim ve internette 10 yıl ibaresi görünce kendimce 2018 girdim. Şu an bakıyorum da 2027 imiş ve o ehliyetimin son kullanma tarihi imiş 😊. Kimliğimin fotokopisini de ilaveten vermeme rağmen sorun yaşamadım.

15. Uyruğunuz;

Ülkeniz ve doğum tarihiniz;

Vatandaşı olduğunuz ülkeyi, doğduğunuz ülkeyi ve doğduğunuz yeri yazdıktan sonra doğum tarihinizi giriyorsunuz. Doğum yeriniz pasaportunuzda yazan şekilde olmalıdır, örneğin Ankara.

16. Diğer vatandaşlıklarınız;

Varsa “yes” işaretledikten sonra devam ederek bunları giriyorsunuz.

17. Çalışma durumunuz;

Birden fazla seçeneği işaretleyebilirsiniz.

18. İşvereniniz;

Çalıştığınız şirket veya kurumun adını, adresini, telefon numarasını ve çalışmaya başlama tarihinizi sırasıyla girin.

19. İşiniz;

Unvanınızı, vergi sonrası aylık geliriniz, girdikten sonra işinizi tarif edin.

Senior Auditor dedikten sonra net aylık maaşımı girdim. Daha sonra çalıştığım kurumu tanıtarak yaptığım denetim şekillerini izah ettim. Kazancınızı TL olarak girmenizi tavsiye ederim ve bu tutarı iş yerimden aldığım yazıya belirttirdim.

20. Gelir ve tasarruflarınız;

Maaş hariç bir kazancınız yoksa direk aşağıdaki “I do not have any other income or savings” kutucuğunu işaretleyin.

Aile desteği/kira/yatırım/diğer gelirleriniz için “Other regular additional income” kutucuğunu işaretledikten sonra ilgili olanı seçiyor ve yıllık kazancınızı yazın.

Birikiminiz varsa da “savings” kutucuğunu işaretledikten pound cinsinden girin.

Ben vadesiz TL, döviz ve altın hesaplarımdaki tutarı savingse girdim, vadeli ve borsa hesaplarım için “invesments” seçerek ortalama kazancımı girdim.

21. Ziyaretinizin maliyeti hakkında;

Seyahatinizin ne kadara mal olacağını hesaplayarak girin. Pound cinsinden girmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü beyan ettiğiniz gelirinizi taahhüt ettiğiniz harcamalarınızla karşılaştırmaktadırlar. İngiltere vizesi müracaatlarında bir numaralı ret yeme nedeni gelirinizin yetersiz görülmesidir. Konaklama ve ulaşım hariç günlük ortalama 100 pound harcayacağınızı düşünün. Bu tutarların üzerine her duruma karşılık ekstra 250 pound ilave ederek beyanda bulunmanızda yarar var.

22. Finansal durumunuz hakkında;

Aylık ne kadar harcama yaptığınızı TL cinsinden girin.

Evim kendime ait olduğu için ben kullandığım kredi kartların aylık ortalama borcunu girdim. Siz ayrıca bu tutara kiranız ile otomatik ödeme talimatı olmayan faturalarınızı da ekleyebilirsiniz.

23. Ziyaretinizin ödemesi;

Seyahatiniz kendiniz karşılayacaksanız “no” seçip devam edin. Lakin üçüncü bir kişi tarafından karşılanıyorsa “yes” seçin.

24. Ziyaretinizin maliyetine yönelik yardım;

Bu sayfa bir önceki soruya evet işaretlemeniz halinde yönlendiriliyorsunuz. Örneğin iş mülakatı için çağrılmış ve vize-konaklama-uçuş masraflarınız ilgili firmaca karşılanıyor olabilir. Aile, işveren veya diğer seçeneklerinden uygun olanı işaretledikten sonra harcamalarınıza sponsor olacakları tutarı girin. Daha sonra durumu açıklayın. Cevapladıktan sonra tekrar soruya yönlendiriliyorsunuz. Mülakat örneğimde günlük harcamalarınızı da aileniz karşılayacak diyelim. Bunun için de tekrar cevaplayın soruyu.

25. Planlanan seyahat bilgileriniz;

Birleşik Krallığa ne zaman gireceğinizi ve ayrılacağınız dair tarihleri giriyorsunuz.

26. Konuşma dili tercihi;

Elçilik veya konsolosluk tarafından mülakata çağrılmanız durumunda hangi dilde iletişim kurmak istediğinizi belirtiyorsunuz. İngilizce hariç bir dil seçecekseniz “other” seçeneği işaretlenince gelen kutucuğa tercihinizi yazın.

27. Ziyaretinizin temel sebebi;

Turizm, sağlık, akademik vb. şıklardan uygun olanı seçin.

28. Tatil ziyaretinizin temel sebebi;

Bir önceki soruya Turizm işaretlediğim için bu sayfa geldi sanırım. Diğer şıklara göre gelen ekran değişiyor mu bilmiyorum. Seyahat edeceğim için “Tourist” seçeneğini işaretledim ben. Siz örneğin İngiltere’de evlenecek bir arkadaşınızın düğününe gidecek olabilirsiniz.

29. Aktiviteleriniz;

Seyahatiniz boyunca yapacağınızı özellikle faaliyetleri İngilizce belirtin.

Ben Stone Henge’i görmekten Harry Potter filmindeki trenin geçtiği köprüyü görmeye kadar sırasıyla yazdım.

30. Finansal olarak size bağımlı olan insanlar;

Bakmakta hükümlü olduğunuz çocuklarınız ile akrabalarınız yoksa “no” seçip devam edin.

31. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişi hakkında;

Bir önceki soruya “yes” demeniz halinde gelen sorudur. Buraya ilgilinin adını, soyadını, doğum tarihini, sizinle yaşayıp yaşamadığını ve seyahatinizde sizinle gelip gelmeyeceğini giriyorsunuz. Ayrıca sizinle beraber yaşamadığını belirtirseniz yaşadığı adresi girmeniz isteniyor. Ancak seyahatinizde birlikte olacağını belirtirseniz uyruğu ile pasaport numarasını girmeniz isteniyor. Soruyu cevapladıktan sonra tekrar diğer bağımlı kişiler sorusuna geliyorsunuz. Varsa her biri için evet dedikten sonra cevapları tekrarlamanız gerekiyor.

32. İlk ebeveyniniz hakkında ayrıntılar verin;

İlkten kastı anne veya babanızdan hangisinin bilgilerini önce gireceğiniz. Ebeveynlerinizden başta kimi girecekseniz seçiyor ve ardından isimlerini, doğum tarihlerini, uyrukları, hep aynı uyrukta mı kaldıklarını yanıtlıyorsunuz. Geçmişte farklı uyrukları varsa “no” seçip giriyorsunuz. Örneğin anneniz Rus asıllı olabilir.  

33. Başka ebeveyn hakkında bilgi verin;

Aynı cevapları diğer ebeveyniniz için tekrarlıyorsunuz.

34. Birleşik Krallık’ta yaşayan aile;

Birleşik Krallığa bağlı ülkelerde yaşayan akrabalarınız yoksa “no” işaretleyin.

35. Akrabanız hakkında;

Bir önceki soruya “yes” demeniz halinde gelen sorudur. Varsa bu kişilerin akrabalık derecesini, isimlerini, uyruklarını, ne tür izinle bulunduklarını belirtiyorsunuz. İlgili izni seçtiğinizde pasaport numaralarını gireceğiniz kutu beliriyor. Cevabınız tamamladıktan tekrar gelen yaşayan aile sorusuna dönüyorsunuz ve başka akrabalarınız varsa giriyorsunuz.

36. Organize bir grubun parçası olarak seyahat etmek;

Seyahat acentesi veya öğrenci kafilesiyle gidiyorsanız “yes” işaretleyin ve organizasyon ismini yazın.

37. Başka biriyle seyahat etmek;

Benim gibi yalnız seyahat etmeyecekseniz “yes” işaretleyip birlikte gideceğiniz kişinin ismini, uyruğunu ve sizinle ilişkisini girin.

38. Aile ile kalmak;

Eğer Birleşik Krallıkta aileniz olduğunu belirtirseniz gelen soru. Bu kişilerden birinin yanında kalacaksanız hangisi olduğunu beyan etmeniz isteniyor. Fakat farklı bir yerde kalacaksanız hiçbir şey işaretlemeden devam tuşuna basın.

39. Birleşik Krallık’ta konaklama(a);

Özetle kalacağınız yerin adresi olup olmadığı soruluyor. Otel vb. yerlerde konaklama yapacaksanız “yes” seçip devam edin. Çünkü “no” seçerseniz kalacak yer beyan etmemiş olacak ve bu durum başvurunuzun için negatif.

40. Birleşik Krallık’ta konaklama(b);

Konaklayacağınız yer(ler)in ismi ve adresini yazın ayrıca giriş ile çıkış tarihlerini belirtin.

41. Birleşik Krallık’taki diğer konaklama yerleri;

Farklı yerlerde konaklayacak veya başka şehirlere de gidecekseniz “yes” diyerek buralardaki yerlerin bilgilerini de giriyorsunuz.

42. Birleşik Krallık seyahat geçmişi;

Daha önce seyahat ettiyseniz “yes” işaretledikten sonra gelen kutuya son 10 yılda kaç defa geldiğinizi girin.

43. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, ABD, İsviçre, Avrupa Ekonomik Bölgesi seyahatleriniz;

Bu ülkelere son 10 yıl içerisinde seyahat edip etmediğiniz, eğer ettiyseniz ortalama kaç defa gittiğiniz soruluyor.

44. En son seyahatinizin ayrıntıları;

Bir önceki soruda hiç seçeneğini işaretlemediyseniz gelen soru. İlgili ülkelerden hangisine gittiyseniz seçtikten sonra ziyaret amacı, gidiş tarihi ve bulunma süresini giriyorsunuz.

Cevapladıktan sonra soru tekrar geliyor. Yoksa veya bitirince direk devam ediyorsunuz.

Ancak Avrupa Ekonomik Bölgesi derken AB ülkeleri demek istiyor. Ama ben üniversite yıllarına dönerek iki farklı müessese olarak düşündüm. Dolayısıyla bir önceki soruda sadece İsviçre’yi girdim, ondan önceki soruya da “once” işaretlemiştim. Durumu bir sonraki soruda AB ülkelerinin isimleri kutucukta çıkmayınca anladım.

45. Dünya seyahatinizin tarihi;

Önceki iki sorunun kapsamı dışında kalan ülkelere son 10 yıl içerisinde gittiyseniz bunları girmeniz isteniyor. Lakin yoksa “no” işaretleyin.

46. Dünya seyahat geçmişinizin ayrıntıları;

Bir önceki soruya “yes” işaretlemeniz durumunda gelen soru. Gittiğiniz diğer ülkelerin isimlerini, gidiş amacınızı, giriş ve çıkış tarihlerini giriyorsunuz. Girdikten sonra “Dünya seyahat tarihi” sorusu tekrar geliyor. Bitirince veya yoksa “no” işaretleyin.

Bu şekilde tek tek her ülkeyi girdim.

47. Göçmenlik geçmişi;

Daha önce herhangi bir ülkeden veya İngiltere vizesi reddi, giriş engellenme, sınırdan çevrilme, ihraç edilme gibi durumlar yaşayıp yaşamadığınız sorulmakta.

Özellikle belirtmeniz gereken çok sıkıntılı bir sorun yaşamadıysanız “no” deyip devam edin. Örneğin ilk vize başvurumda Almanya’dan ret almıştım ve Sofya-Selanik-Üsküp seyahatimde Yunanistan KKTC damgası yüzünden beni geçirmemişti. Ben “no” deyip geçtim.   

48. Birleşik Krallık göçmenlik yasasının ihlali;

Daha önce Birleşik Krallığa yasa dışı girişimiz vb. durumlarımız var mı sorulmakta. Kısacası “no” deyin.

49. Mahkûmiyet ve diğer cezalar;

Kısacası herhangi bir ülkede suç işleyip ceza alıp almadığımız sorulmakta. “No, I have never had any of these” seçeneğini işaretleyin.

50. Savaş suçları;

“No” seçeneğini işaretledikten sonra “I have read all of the information about war crimes, including the guidance” ibaresine tik atın.

51. Terörist faaliyetler, örgütler ve görüşler;

Bu tür faaliyetlerde bulunmadığınıza yönelik üç soruyada “no” seçeneklerini işaretliyoruz. Daha sonra alttaki “I have read all of the information about terrorist activities, organisations and views, including the guidance” ibaresine tik koyun.

52. Aşırılık yanlısı örgütler ve görüşler;

Bu tür faaliyetlerde bulunmadığınıza yönelik iki soruda da “no” seçeneğini işaretledikten sonra “I have read all of the information about extremist organisations and views, including the guidance” ibaresini tikleyin.

53. İyi karakterli insan;

Burada kısacası kişiliğinizle ilgili bilmeleri gereken olumsuz başka durumlar var mı yok mu öğrenmek istiyorlar. Üç soru içinde “no” seçeneğini işaretleyin.

54. İstihdam geçmişiniz;

Mevcut işinizden önce çalışma hayatınız olup olmadığı sorulmakta. Lakin yoksa “I have not worked in any of the jobs listed above” seçeneğini işaretleyip devam ediyorsunuz.

“Armed Forces (compulsory national or military service)” seçeneğini askerlik vazifesini yapmış erkekler özellikle girmesi gerekmekte. Ben açıklama olarak mezuniyet sonrası zorunlu olan görevimi ifa etmek için 6 aylık askerlik yaptığımı belirttim.

Varsa eğer şıklardan ilgili olanları seçip girin. Ben daha önce devlette çalıştığım için “ Government (including Public or Civil Administration and non-military compulsory national service)” seçeneğini de girdim. Açıklamaya çalıştığım kurumu, oradaki görev sürem ve unvanımı, ayrılış sebebimi girdim.

55. Başvuru hakkında ek bilgiler;

Burası önemli bence. Yukarıda değindiğim gibi girişini yapamadığım AB seyahat ülkelerini burada değindim. 10 yıl öncesi olan Kanada seyahatimizi ve ABD’de ailecek yaşadığımızı girdim. Ayrıca Malezya’ya kooperatifçilik okumak için gittiğimi ve doktora unvanım olduğunu belirttim. Dolayısıyla London School of Economics ve İngiltere’deki dünyanın ilk kooperatifini görmek istediğimi dile getirdim.

56. Cevaplarınızı kontrol edin;

Değiştirmek, kaldırmak veya eklemek istedikleriniz varsa sağ taraftaki mavi ibarelere basarak yapabilirsiniz. Daha sonra düzeltme yapma şansınız bulunmamakta. Herhangi bir sorun yoksa direk altta “continue” tuşuna basın.

Şu an fark ettim, buradan AB seyahatlerimi ilgili cevaba ekleyebilirmişim.

C) Belgeler;

Zorunlu belge olarak vermeniz gereken pasaportunuzun başvuru anında yanımızda olacağını işaretliyoruz.

Mali duruma yönelik belgeler ile soruları cevaplarken sponsor, aile yanında kalınacak vb. belirtmişsek bunlara yönelik belgeleri de diğer belgeler başlığı altında bildireceğimizi beyan ediyoruz.

Son olarak tüm şıklara tik atmadığımız takdirde belgeler sorusunu kapatamıyoruz.

D) Beyan

D) Beyan

1. Beyan(a); “ I confirm that I understand and accept these conditions” ibaresine tik atın. Kısacası başvurumuzla ilgili şart ve hükümleri kabul ettiğimizi belirtriyoruz.

2. Beyan(b); “I am the applicant aged 18 or over” seçeneğini işaretledim.

3. Cevaplarınızı kontrol edin; Değiştirmek istiyorsanız mavi ibareye basarak yapın. Lakin yoksa devama basın.

E) Ödeme

1. Vize seçenekleri; Ne kadarlık İngiltere vizesi almak istiyorsanız seçiminizi yapın.

2. Bir hizmet seçin; Seçeneğinizin ücreti gelmekte. Üzerine bastıktan sonra devam edin.

3. Ödemeniz; “ Continue to Worldpay” e basın. Devam ettikten sonra kart türünüzü seçin ve bilgilerinizi girdikten sonra tamamlayın.

Merhaba, ben Cahit!

Umarım İngiltere vizesi gönderim faydalı olmuştur.

Yazımı beğenmeyi ve bloğuma abone olarak desteklemeyi unutmayın. Ayrıca sormak veya eklemek istedikleriniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

“İNGİLTERE VİZESİ BAŞVURUSU YAPMA” için bir cevap

 1. Çok faydalı bir paylaşım.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et