KUVEYT GEZİLECEK YERLER

kuveyt gezilecek yerler

Yazıma hoş geldiniz. Kuveyt gezilecek yerler nereler? Gitmeden önce bilmeniz gerekenler ve nasıl gezebilirsiniz? konularını yazımda toparladım. Birçok blokta bulunmayan bilgileri kendi seyahat tecrübem ile anlatıyorum.

KUVEYT HAKKINDA!

Kuveyt’te gezilecek yerlere başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

 • Ülkeyi 1750 yılından beri aynı aile yönetiyor. Ülkeyi bölgelere bölmüş ve her aileye bir tanesini vermiş.
 • Hava yazın ortalama 50 derece. Gökyüzü sürekli puslu. Çölden gelen rüzgarlar yüzünden de arabalar kum ile kaplı.
 • Irak, savaş sırasında tüm kuleleri vurduğu için toprakta ciddi anlamda petrol var. Bu nedenle hiç bir şey yetişmiyor. Yağmur sularından içme suyu sağlıyorlar. Kısaca toprak ve su çok kirli.
 • Halk diğer körfez ülkelerine göre daha fakir ve daha muhafazakar. Yerel halktan taksicilik yapanlar var.
 • Pasaportunuzda İsrail girişi gözüküyorsa ülkeye giriş yapamıyorsunuz.
 • Ülkeye girince telefonunuzu kapalı tutun. Hat ücretleri ciddi pahalı.
 • Taksiler dinardan başka para kabul etmiyor. Bu yüzden havalimanında hemen para bozdurun.
 • Ülke pahalı. Fiyatlarda 2500 veya 1750 dinar yazıyormuş gibi gelmesin, aslında 2,5 veya 1,75 dinar.

KUVEYT REHBERİ

Orta Asya gezi planım için Google Fligths’da araştırma yaptım. Gidiş için Antalya’dan en ucuz Taşkenti gösterdi. Bu uçuşların en uygununu da 14.08.2022 tarihinde idi. Bilete baktığım zaman Kuveyt firması olan Jazeera Airways olduğunu gördüm. Böylece görmek istediğim Kuveyt de gezilecek yerler listemden çıkaracağım için sevindim. Uçuş Antalya’dan 12:40’da kalktıktan sonra Kuveyt’e varış 16:15. Kuveyt’ten ise 20:35 kalkış ve Özbekistan saati ile 01.50’de iniş olarak aktarmamız yer alıyor. Yazılarımda bahsettiğim arkadaşım Yunus NARMANLI’nın Moğolistan’da çadırda kalma isteği olduğu için onu da davet ettim.

Vize Prosedürü ve Giriş

Gidişimize üç gün kala bir arkadaşım hâl hatır sormak için aradı ve gezimden bahsedince vize istiyor mu? dedi. Kuveyt vizesizdir diye düşünmüştüm. Ama Vize gerektiğini öğrenince biraz moralim gitti. Normalde ilgili evraklarınızla iki gün içinde Kuveyt büyükelçiliği veya konsolosluğundan vizenizi alabiliyormuşsunuz. 2013 yılında başlayan ancak korona ile kalkan kapıda vize uygulaması 2022 Haziran itibariyle tekrar başlamış. Ayrıca online vize uygulamasına dâhil edildiğimizi internet araştırmamdan gördüm. Böylece rahatladım.

Lakin ortalama 4.30 saat kalacağımız için işi riske atmayım ve vizemizi yine de alalım dedim. İnternette birkaç site çıkıyor vize almak için. Ben resmi Kuwait e-Visa sitesinden aldım. Bilgisayar üzerinden yaparsanız daha kolay oluyor. Başvuru esnasında pasaportunuzun kimlik sayfasının JPEG formatındaki fotoğrafını hazır bulundurun. Ayrıca isimlerinizi Arapça harflerle de yazmanız size büyük kolaylık sağlıyor. İnternet yardımıyla harf harf giderek yazdım ve kopyaladım. Transit yolcu olduğum için de havalimanının adresi ile telefonunu konaklama yeri verdim. Vize ortalama yarım saate geldi. Son olarak gelen mailin çıktısını alın.

Ülkeye giriş yapmadan transit uçuşunuza devam edecek iseniz vize almanıza gerek yok! Havalimanına girince sizi aktarmaya yönlendiriyorlar (biletinizi de burada veriyorlar).

Havalimanına girince hemen solda vize müracaat yeri var. Mail çıktısını gösterip işlem yapıyorsunuz ve ardından size vizenizi 10 dakika içerisinde veriyorlar. Sonra pasaport kontrolüne girmeden ülkeye giriş yapıyorsunuz.

E-Vize Başvuru Sonucu

60 $’a Kuveyt Şehri Gezisi

Havalimanından çıkarken ilk gördüğümüz taksiciye gittik. Taksiciye şehir merkezine gidip gezdikten sonra geri geleceğimizi söyledik. Başta 7 dinar söyledi ve para bozduracağımız yeri göstererek 20 dolar bozdurduk. Sonra kendi arabasında giderken anlamadım filan dedi ve çeviri kullanmaya başladık. Böylece bizim Kuveyt gezilecek yerleri 10 Kuveyt Dinarına çıktı. Fakat dolandırıldık mı bilmiyorum. Çokta oralı olmadık açıkça. 1 Dinar yazı tarihim itibariyle 58,65 TL. Havalimanından ortalama 17 dakikaya Kuveyt Şehrine geliyorsunuz. Ülke, Kuveyt Şehri ile etrafında genişleyen banliyö şehirlerinden oluşuyor. Taksici yol boyunca İbrahim TATLISES parçalarını son ses açarak başımızı şişirdi.

Fazla vaktimiz yoktu. Bundan dolayı Kuveyt’te gezilecek yerler olarak Mısır Çarşısı, Kuwait Towers ile Marinayı seçtim. Bu şekilde bir buçuk saatlik gezi oldu. Açıkçası diğer yerler fazlada ilgilimi çekmedi. Diğer yerlerin listesini özet olarak aşağıda sundum. Taksici diyorum ama aslında kaçak taksiciyi boşuna baskı yapmışım havalimanına döndüğümüzde 3 saat daha vaktimiz vardı. Bir 40 $ daha bozdurduk ve taksicinin kalan parasını verdik. Jazeera Havayolları Terminal 5’i kullanmakta. Çekin yaparken görevlinin kafası biraz karıştı. Bizi buraya yönlendirdiler dedim ve geçtim. Görevli, sizi yanlış yönlendirmişler direk geçecektiniz dedi. Ülke pahalı ancak havalimanı korkunç pahalı. Ben paraya kıyıp sandviç, kahve ve su aldım. Yunus ise getirdiği katığı yedi. Kazakistan aktarması bekleyen Onur Bey konuşmamızı duyunca yanımıza geldi ve sohbet ederek vaktimizi doldurduk. Böylece uçaklarımıza ayrıldık. Kuveyt’te pek gezilecek yerler göremeden bir seyahat noktamız sona erdi.

Kuwait Towers

ALTERNATİF YERLER

Kuveyt’te gezecek çok nokta yok. İnternette farklı yer listeleri görebilirsiniz. Görülmesi gereken esas yerleri sizin için aşağıda sıraladım:

 1. Grand Mosque: Mimarisiyle sizi büyülüyor.
 2. Kuwait Towers: Kuveyt’in sembolü haline gelen kuleler.
 3. Souk Al-Mubrakiya: Pazar yerlerine Arapça “souk” deniyor. Her şeyi bulabileceğiniz canlı bir pazar. Mısır çarşısına benziyor.
 4. Marina Mall: Şehirde birkaç tane büyük AVM var. Sahilde yer alan bu marinayı görmeniz yeterli.
 5. Sadu House
 6. Mirror House
 7. Sheikh Jaber Al Ahmad Cultural Center

Kısacası görmek istediğim bir ülkeyi daha haritadan sildim. Kuveyt 46ncı ülkem oldu. Son olarak Kuveyt’i görmek istiyorsanız beklentinizi düşük tutun. Bir gün bile fazla gezmek için. Katar, Umman seyahatlerinizde veya Jazeera Havayolları ile diğer aktarma uçuşlarınız arasında görmenizi tavsiye ederim. Umarım Kuveyt Gezilecek Yerler yazımı beğenmişsinizdir. Yazımın devamı olan Özbekistan-Tacikistan-Kazakistan-Kırgızistan yazılarımı okumayı unutmayın.

Merhaba, ben Cahit!

“KUVEYT GEZİLECEK YERLER” için bir cevap

 1. Kuveyt, her zaman merak uyandırıcı, aklımızda bir 1001 gece masalı. Her ne kadar gezginimiz beğenmemiş gibi algılasam da merakımı cezbetmeye devam ediyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et