ODESSA GEZİLECEK YERLER

Odessa gezilecek yerler!. Ukrayna’ya hakkında bilmeniz gerekenler neler, konaklama ve yemek yemek için önerilerim ve daha fazlasını kendi tecrübelerim ile aktardığım yazıma hoş geldiniz. Diğer bloklardan farklı bir dille yaşantılarımdan hareketle yazdığım ve gereksiz bilgilerin bulunmadığı rehberime buyurun…

UKRAYNA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Odessa Ukrayna gezilecek yerler arasında düşünüyorsanız bilmeniz gereken birkaç husus var. Ülkeye girişe katı kurallar getirmişler. Çünkü vizesiz diye ülkemizden gelen kaçaklar ve Türk pasaportlu kaba Araplar yüzünden, pasaportunda en az bir Ukrayna giriş-çıkışı gözükmeyenler ile dönüş bileti bulunmayanları ülkeye sokmama kararı almışlar. Türkiye’de uçağa binerken belgeleriniz kontrol ediliyor. Ayrıca varınca pasaport kontrolde detaylı inceleme var. Hazırladığım PCR testlerimize de baktılar.

ODESSA GEZİLECEK YERLER REHBERİ

Odessa’ya Gidiş

Google Flights vasıtasıyla Ukrayna düşük maliyet havayolu SkyUp üzerinden İstanbul Odesa biletini aldım. Ben İstanbul’da çalıştığım için davet ettiğim Yunus NARMANLI yanıma geldi. 02.07.2021 tarihinde uçtuk. Bu Ukrayna’ya 4üncü gidişim.

Uçak inerken Odesa’nın oteller ve villaların yer aldığı Ölü Denizi andıran sahil şeridini görüyorsunuz. Yunus’un Gürcistan’da yürürken gördüğü ve Kars’a getirip misafir ettiği Ukraynalı bir otostopçuyla havalimanında buluştuk. Onlar Kazakistan’a dağcılığa gidiyormuş. Vedalaştıktan sonra UBER ile taksimizi tutup hostele geçtik. Mesafe fazla uzak değil.

Konaklama ve Yeme

Odessa gezilecek yerler noktalarına başlamadan önce konaklamamızdan ve favori lokantamdan bahsedeyim.

Booking.com aracılığıyla daha önce şubelerinde kaldığım Dream Hostel‘de rezervasyon yapmıştım. Hostelin konumu çok iyi. Spaso-Preobrazhenskiy Cathedral arkası. Giriş binaların arasından olduğu için tabelasını zor bulduk. Hostele yerleştikten sonra denize gittik. Oradan da yemek yemeğe geçtik. Puzatahata‘nın yerini sordum hostele. Restoran, Odessa’nın meşhur caddesi Derybasviska üzerinde yer alan Europa AVM içindeymiş. Ukrayna seyahatlerimde Puzatahata’dan yiyorum. Mimarisi ve çalışanların kıyafetleri lokal. Ayrıca yemekler tamamen yöresel. Tat olarak da bize çok yakın. Özellikle “borş” çorbası olmakla birlikte, reçelli mantılar vb. deneyin. Böylece ilk günümüzü sonlandırdık. Diğer yeme noktalarına yazı aralarında değineceğim.

Odessa Gezilecek Yerler Listesi

Öncelikle toplu taşıma kullanmanıza gerek yok. Odessa için gezilecek yerler ayaklarınız altında. Spaso-Preobrazhenskiy Katedralinin yan tarafından Derybasviska caddesine giriyorsunuz. Kafeler, restoranlar ve dolayısıyla ana şeyler burada. Kısacası İstiklal Caddesine benziyor. Caddenin hemen başında Passage bulunuyor. Sanat eseri olan bir bina ve içerisi fotoğraf çektirenlerle dolu.

Aşağı doğru gittiğinizde sağ tarafta Pushkin Literary Memorial Museum var. Başka bir değişle Puşkin’in Odesa’da kaldığı ev. Görevli yaşlı teyzeler nereli olduğumuzu sorduklarında sevindi ama hiç Türk gelmiyor buraya dediler. Fotoğraf çekmemize yardım ettiler. Evin önündeki Puşkin heykelinden konumu bulabilirsiniz. Müzede kahvemizi içtikten sonra The New Privoz‘a devam ettik. Burası bir halk pazarı. Sokak çekimi yaptıktan sonra Odessa gezilecek yerler listemiz uzun diye devam ettik.

Buradan sahile yönelerek Monument to de Ribas‘a geçtik. Kaykaycı çocukları çektim. Devam ettiğinizde Dumsqaya Square var. Şarkı söyleyen kızlar, gösteri yapan insanlar, kısaca herkes burada.

Meydanın yanı Park İstanbul. İstanbul’la kardeş şehir. Fakat Yunanistan buna karşı yana Greek Park yapmış. Parkların arasında ise meşhur Potemkin Stairs var. Gelgelelim savaş haberlerinde gördüğünüz askerlerin denize nazır nöbet tuttuğu yer burası. Aynı zamanda merdivenlerin bitiminde liman var. Fotoğraflarımızı çektikten sonra heykelin arkasındaki Bread&Wine‘da tatlımızı yedik. Yunan parkın sonunda zamanının Osmanlı valisinin evi var. Ancak kasti olarak uzun yıllardır restorasyon adı altında kapalı tutuluyor. Özellikle bu civarda güzel foto karesi yakalayacağınız binalar var.

Merdivenlerin başından Katerinska caddesine yöneldik. Köşedeki Central Bar’da nargile içtim. Lakin Türkiye’de Ukraynalıları kadar iyi nargile içemedim. Central Barın karşısındaki kavşakta bulunan heykelde çekim yaptıktan sonra Katerinska boyunca yürüdük. Karşımıza Salieri çıktı. Etrafı kapalı, içinde kafelerin olduğu oturulması gereken bir yer. Burada oturduktan sonra Derybasviska Caddesinen hostele yöneldik. Odessa da göreceğiniz yerler yakın. Akşam Türkiye’de aranan bir çocuk ile yardım ettiği bir Güney Afrikalıyla sohbet ettik.

ODESSA’DAN KİŞİNEV’E

Böylelikle ertesi gün hostelden çıkış yaptıktan sonra sırt çantalarımızı bavul odasına koyduk. Ardından kahvaltımızı Derybasviska caddesindeki McDonald’sda yaptık. Böylece Odessa gezilecek yerler listemiz bitti. Hostelden çantalarımızı alarak Kişinev’e geçmek üzere Odesa Central Bus Terminal‘e geçtik. Yürürken arka mahalleler arasında gidiyorsunuz. Bu esnada halkın kullanmadığı eşyalarını sokak aralarında sattığı pazarları dolanıyorsunuz.

Maalesef savaş nedeniyle Ukrayna’ya bir daha gitmek zor.

Son olarak Odessa Gezilecek Yerler yazımın devamını okumayı unutmayın; Kişinev Gezilecek Yerler

Merhaba, ben Cahit!

Savaş! sonunda Podyaty,
savaşçı onur Gürültülü afiş!
Kan görüyorum, Ben tatil noktalar yer;
feci kurşun yuvarlak beni Zasvischet.
Ve kaç güçlü izlenimler
Ruhumun yorgun İçin!


Aleksandr Puşkin

“ODESSA GEZİLECEK YERLER” için 2 cevap

  1. Odessa, namıdiğer Hacıbey. Sade, eğlenceli, yaşanmışlık kokan bir günce.

  2. […] gelmişken tek şehir görmeyim dedim ve seyahatime Kişinev’i de dâhil ettim. İlgilenenler ODESA GEZİLECEK YERLER yazımı okuyabilir. Böylece pazar öğleden sonra Odesa’dan minibüsle Yunus NARMANLI ile […]

Bir Cevap YazınCevabı iptal et