KAZABLANKA GEZİ REHBERİ

Kazablanka nerede, gezilecek yerleri nereler, nerelerde kalabilirsiniz, vizesiz gezebileceğiniz Fas ve halkı ile ilgili genel bilgiler, ulaşımınızı nasıl sağlayabilirsiniz ve daha fazlasını bu yazımda bulabilirsiniz. Fas gezilerimizin ilk durağı olan Kazablanka ile ilgili ihtiyacınız olanları özetlediğim yazıma hoş geldiniz.

Kazablanka Gezi Olayım

2020 başında nisan ayında Tunus oradan Fas ve Fas dönüşü biletleri almıştım. Özellikle babamın Hannibal kitabında anlattığı Kartaca İmparatorluğu’nu görmek ve seyahatimi daha ekonomiğe dönüştürmek için gezime bir ülke daha eklemek istedim. Ancak korona patlak verince ayrıca çevremdekilerde gitmememi söyleyince biletlerimi erteledim.  İstanbul Tunus uçuşumu Nouvelair, Tunus Fas uçuşumu Royal Air Maroc ve dönüşümü Pegasus üzerinden almıştım. Korona nedeniyle biletlerimi 3 Euro gibi bir fiyata erteledim. Oysa keşke Tunus’a gitseydim. Çünkü o zaman 800 lira olan bilet fiyatı şu an 6.000 lira civarında. Daha sonra Tunus’un sıkı korona tedbirleri uygulamasından dolayı biletlerim yandı.

2021 Ocak’ta arkadaşım Mehmet Okatan beni aradı. Neredesin Tunus’ta mısın dedi. Ben de hayır gidemedim, o gezim geçen nisan ayındaydı dedim. Bana Fas’tayım atla gel, kimsenin de teste filan baktığı yok dedi. Gelgelelim 10aydır hiçbir yere gidemeyince ben de seyahat için yanıyordum. Yurt dışında yabancılar geziyor biz neden gezmiyoruz diyerek böylece İstanbul-Kazablanka bileti aldım Air Arabia Maroc üzerinden. Air Arabia’nın birçok şirketi var: Fas, BAE… Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Asmaa isimli bir Faslı’ya bavul limiti konusunda yardım ettim. Uçakta da yan yana oturduk. Hala görüşüyorum, arkadaş olduk. Asmaa İstanbul’da yaşıyormuş ve bir GYO şirketinde pazarlama biriminde çalışıyor. Bizim Mehmet maddi durumu baya iyi olduğu için araba kiralamış ve Radisson Blue Hotel’de kalıyormuş. Böylece beni havalimanından karşıladı. Fakat günlük araba kiralama fiyatları pahalı, 600 dolar gibiydi.

Fas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm dünyada Fas, Marocco olarak geçiyor. İlerideki yazılarımda değineceğim deri imalathaneleriyle ünlü Fes şehrinden Osmanlı’ya fes şapkaları geldiği için biz ülkeye Fas demişiz.  Ülkenin yerel halkı Amazigh’ler. Asmaa ve Roma’da tanıştığım doktor arkadaşım Wadi’de Amazigh. Amazigh’lerin dili farklı ve kendilerine ait alfabeleri var. Özellikle ten renkleri daha koyu. Araplar daha sonradan gelmiş ve Endülüs İmparatorluğu’nu kurmuş. Dünyanın ilk üniversitesi de Endülüsler tarafından kurulmuş. Arap-Amazigh nüfus oranı eşit diyebilirim. Ne var ki eskiden Fas, Batı Sahra (Güney Fas), Cezayir, Tunus ve Moritanya tek çatı altında Mağrip ülkesiymiş. Son olarak ayrılıkçılar olmakla birlikte Batı Sahra’nın kontrolü Fas’ta olduğu, oradaki çölü görmem gerektiğini söyledi arkadaşlar.

Kazablanka sanayi şehri, Rabat ise başkent. Bunların dışındaki şehirlerde yerel halka çok dikkat etmenizi, mümkün mertebe kimseyle konuşmamanızı tavsiye ederim. Fotoğraflarınızı gizli çekin, adres sormayın. Yanınıza resmi görevli rehberim ya da İngilizce pratik yapmak istiyorum diye yanaşan çocuklarla kesinlikle muhatap olmayın. Bunlara özellikle benim gibi yalnız seyahat ediyorsanız dikkat edin. Aksi takdirde sizi takip etmekte, zorla para almaya çalışmakta, serbest olmasına rağmen turistik yerlere girmenize izin vermemekteler. Ben Fes şehrine geçtikten sonra o kadar sinirlenmiştim ki rezervasyonlarım yansın dönüyorum bu ülkeden demiştim. Gerçekten diğer şehirlerdeki halk çok pislik. Fas serimin devam yazılarımda anlayacaksınız. Bu arada erkeklere dipnot geçeyim, bu ülkede kızlar erkeklerle tanışmak için uğraşıyor ve her gün birkaç kızla tanışabilirsiniz. Ama dikkat edin, içlerinde size yemek ısmarlatmak, kullanmak isteyenler, seyahatine benimle devam et diyenlerde çıkar.

Yabancı dil Fransızca ağırlıklı. Uçak biletimi değiştirmek istediğimde İngilizce muhatap bulmakta zorlanmıştım. Dilencileri bile Fransızca konuşuyor. Hatta uçakta Arapça anonstan sonra genel kabul İngilizce yerine Fransızca anons yapılmıştır. Tüm dünya Fransızca biliyor gibi düşünüyorlar.

Fakat genel anlamda Türkleri seviyorlar, benim gibi azıcık da olsa Arapça biliyorsanız çok hoşlarına gidiyor. En basitinden şaşırdığınızda Allah Allah deyin, ne demek istediğimi orada anlayacaksınız.

Kazablanka Gezilecek Yerler

Kazablanca İspanyolca beyaz ev demek. Casa (ev), ifadesini İspanya gezilerinizde çokça duymuşsunuzdur. Atlas okyanusunun kenarında bir liman şehri olan Kazablanka gezilecek yer bakımından hayal kırıklığı. Türkiye’den uçuşlar genellikle buradan olduğu için mecbur geliyoruz. Ertesi gün Mehmet ufak bir şehir turu yaptırdı. Sen değişik içecekleri seversin dedi ve beni Old Madina yani old townda yer alan çarşıda (souk) kafede çay içmeye götürdü. Fas nane çayı. Yanında uzun bir şeker veriyorlar ve çaydanlığın ucunda bir nane demeti var. Bardağınıza dökerken yukarı doğru kaldırıyorsunuz.

Souk, Old Madina

Buradan Palais Royal’i görmeye gittik. Lakin Kraliyet Sarayı kapalıydı. Hemen hemen her şehirde kralın bir sarayı var. Sarayın yanında ayrıca tarihi bir mahkeme binası var. Şehrin tek görülmeye değer yeri Hassan Second Mosque, 2. Hasan Camii dünyanın en büyük camii. Şimdi nasıl bilmiyorum ama biz gittiğimizde sadece namaz vakitleri açıktı. Giremeyince namaz vaktine kadar arkadaki Balthazar kafede manzara karşısında kahve içtik. Kral 2. Hasan anısına yaptırılan cami, mimari olarak çok güzel fakat tarihi bir değeri yok. Namaz kılan biri değilim ama gelmişken camide eda edeyim dedim. Aynı zamanda cami okyanusun kenarında.

Bir haftadır Kazablanka seyahati yapan Mehmet ikin gün sonra dönecekti, başka görülecek bir yer olmadığından Marakeş’e tren bileti aldım. Marekeş’e tren Casa Port Station’dan kalkıyor. Ertesi gün Mehmet beni istasyona bıraktı ve vedalaşarak ayrıldık. 1.5 saate tren Marakeş’e varıyor.

Ulaşım & Konaklama

Rabat, Kazablanka kuzeyinde yarım saat mesafede yine Atlas Okyanusu’nun kenarında. Rabat’a geçmek için Gare Casa Voyageurs tren istasyonunu kullanabilirsiniz. Biletler için moroccotrains.com sitesi var. Hatta Rabat’ta kaldığım Onomo Hotel’in Kazablanka’da da şubesi var. Üstelik konumu çok iyi, altında Starbucks var, fiyatı makul ve dizayn olarak hoşuna gideceğiniz bir yer. Toplu ulaşım zayıf, ben kullanmadımsa da taksilere birkaç kişi binebiliyorsunuz, fakat pazarlık yapın.   

Merhaba, ben Cahit!

Akademisyen ve iç kontrol profesyoneli bir müfettişim. Elimde kameram ve sırt çantam ile geziyorum. Antalyalıyım. 50+ ülke gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Keşfediyor, yeni tatların peşinde koşuyor ve okuyorum. Deneyimlerimi paylaşarak size aktarmak istiyorum. Dünyam ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için bloğuma abone olun. Ayrıca beni instagramdan takip edin.

KAZABLANKA (1942)’Yİ HEMEN TEKRAR İZLEMELİSİNİZ!


“KAZABLANKA GEZİ REHBERİ” için 5 cevap

 1. Üstadım, siteniz her geçen gün gelişiyor. Hep yenileniyorsunuz yenilenmek yerine. Harika bir yazı. Ekipman satış kısmı çok isabetli olmuş.

  1. Maşuk Cahit Uysal – Akademisyen ve iç kontrol profesyoneli bir müfettişim. Elimde kameram ve sırt çantam ile geziyorum. Antalyalıyım. 50+ ülke gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Keşfediyor, yeni tatların peşinde koşuyor ve okuyorum. Deneyimlerimi paylaşarak size aktarmak istiyorum. Dünyam ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için bloğuma abone olun. Ayrıca beni instagramdan takip edin.

   Elimden geldiğince deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum, farklı bir format ile. Çok sağolasın

 2. Sen ve birde ilber ortaylı beni yoldan çıkardınız şimdi geziyorum yaratanın yaratmış olğu güzellikleri SILA İ RAHİM yapıyirum

  1. Maşuk Cahit Uysal – Akademisyen ve iç kontrol profesyoneli bir müfettişim. Elimde kameram ve sırt çantam ile geziyorum. Antalyalıyım. 50+ ülke gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Keşfediyor, yeni tatların peşinde koşuyor ve okuyorum. Deneyimlerimi paylaşarak size aktarmak istiyorum. Dünyam ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için bloğuma abone olun. Ayrıca beni instagramdan takip edin.

   Seyahat etmek zemzemse bir defa içen bırakamıyor. Ne mutlu bana…

Bir Cevap YazınCevabı iptal et