TİRAN GEZİLECEK YERLER

Tiran Gezilecek Yerler yazıma hoş geldiniz. Arnavutluk, Makedonya’nın batısında ve Adriyatik Denizine kıyıları var. Ülkenin ortasında diyebileceğim Tiran, Tiran Dağı’nın eteklerinde kurulan başkent. Yazımda size nerede konakladığımı, restoran tavsiyemi, fazla olmasa da gezilecek yerlerini özetledim. Üstelik Arnavutluk vize istemiyor. O halde tura buyurun başlayalım…

Ulaşım & Konaklama

Üsküp’ü gezdikten sonra Eylül 2018 Balkan seyahatimin son durağını Tiran olarak planlamıştım. Otobüs Ohri Gölü kenarındaki Struga’dan Arnavutluk’a girdikten sonra mola verdi. İnsan profili esmer uzun boylu olarak değişti. Elbesan üzerinden de Tiran’a ikindi vakti girdik. International Bus Station’da Metro’nun otobüsleri de vardı. Ne var ki her zamanki gibi taksiciler etrafınızı sarıyor. Yalnız hostel 2,5 km mesafede olunca yürümeyi tercih ettim. D1 Hostel’de kaldım. Şehrin göbeğinde hostel. Ayrıca tarihi binasıyla Hotel Kalaja (Kale Hotel) önerebilirim. Kısaca şehri yürüyerek gezebilirsiniz.

D1 Hostel

Meydan ve Etrafı

Hostele yerleştikten sonra resepsiyondaki çocuk saat 18.00’de free walking tour var katılmak istersen dedi. Skanderbeg – İskender Bey Meydanı’nda gezginlerle buluştum. Çünkü Tiran’da gezilecek yerler meydanın etrafında. Tanışma faslı bittikten sonra sırasıyla Galeria Kombetare e Arteve – National Gellery of Arts, Bunk’Art 2, Kulla e Shahatit (Clock Tower of Tirana), Monumenti i Skenderbeut – İskender Bey Anıtı, Edhem Bey Camii, Teatri Kombetar i Operas dhe i Baletit / National Theatre of Opera and Ballet’e yürüdük.

Rehber aynı zamanda Arnavutluk’un geçmişinden bahsetti. Arnavutluk eski Yugoslavya’ya bağlı değilmiş ancak Yugoslavya yıkılına kadar oldukça fazla komünist bir rejimle yönetilmiş. Yeni nesilde İslam’ı bilen az. Hatta önünden geçtiğimiz binaların etrafı Lenin’in yıkık heykelleri dolu. Dünya savaşları esnasında batının kendilerine sürekli saldıracağı korkusu varmış. Bunk’Art2 dediğimiz komünist dönemde yapılan sığınak. Ayrıca şehrin her tarafı iki-üç askerin girebileceği yer altı siperleriyle kaplı. Tiran Merkez Cami inşası o sıralarda devam etmekteydi. Böylece rehber camiyi Türkiye yapıyor dedi bana bakarak. Ben de TİKA’nın amblemini gördüm dedim. Arnavut kahramanı İskender Bey, II. Murad zamanında devşirme olup Sırbistan Sancağı vazifesini yürütmüştür. Daha sonra Hristiyan olup 25 yıl bağımsızlık almıştır. Fakat Fatih tarafından öldürülmüştür. Ufak gezimizi yine yeni yapılmış Katolik kilisesinin önünde bitti. Her ne kadar ücretsiz olsa da bahşiş vermek adet olduğu üzere para verdik. Çaktırmadan bir Euro attım 😊. Bu esnada akşam olmuştu. Hostelin arkasındaki Oda Restaurant’a giderek yerel yemekler yiyerek günümü sonlandırdım.

Oda Restoran

Şehir Turu

Diğer gün bunun dışında Parku Rinia’da I Love Tirana yazısı, Arnavut Halk Sosyalist Cumhuriyeti vahşetine atfen yapılan Postbllok Anıtı, eski Arnavut başbakanı Enver Hoca’nın evi Ke Shpija E Xha Enver Hoxhes (maket var sadece), ve Piramida – International Center of Culture’la Tiran Gezilecek Yerlere devam ettim.

Piramidin önünde meraklı Kosova’lı gençlerle sohbet edip kitap okuduktan sonra KFC’de öğle yemeği yedim. Daha sonra free walking tour ile gezdiğim yerleri tekrar yürüyerek fotoğraf çekinerek Ura e Tabakeve köprüsüne geldim.

Ura e Tabakeva Köprüsü

Tiran Gezilecek Yerler turumu tamamladıktan sonra internette gördüğüm asıl Bunk’Art’a otobüsle gittim. Otobüste genç bir Alman ile tanıştım, onunla gezdik. Bunk’Art1 olarak da geçiyor. Maalesef Bunk’Art1 hiçbir balkan gezi turlarında gösterilmiyor. Instagram arkadaşlarımdan Balkan turuna gidecekler tavsiye istediklerinde özellikle görmelerini tavsiye ettiğim ve çok memnun kaldıkları bir yer. Kapadokya’daki yer altı şehirlerine çoğunuz gitmişsinizdir. Ancak onlar buranın yanında hikâye kalır desem! Komünizm döneminde dağın içi oyularak koca bir şehir oluşturulmuş. Hapishaneler, işkence odaları, hastaneler, evler, okullar, cephanelik, komuta merkezleri ve aklınıza gelen her şey var. Kısaca o dönemin orijinal eşyaları, mum heykeller, müzik, seslendirmeler… Bunk’Art1’i gezmeniz ortalama 3-4 saat sürüyor ve bu yüzden çıkınca kendinize gelmeniz epey zaman alıyor. Özellikle tüm seyahatlerim içerisinde gördüğüm en büyüleyici yer diyebilirim buraya. Şehre dönmek yarım saat aldı. Akşam vakti Arnavut’lar kafeleri doldurmuş. Yürüyüş yaparak hostele döndüm.

Tiran’dan Uçuş

Ertesi gün sabah 11 gibi havalimanına gittim. Ufak havalimanının dışarısında güzel bir kafe var, kahvemi içtikten sonra THY ile olan uçuşuma geçtim. Arnavutluk’un çok güzel sahilleri de var. Fakat her ne kadar denize girmeyi de planladıysam da maalesef vaktim olmadığı için gerçekleştiremedim. O zamanlar ortalama 1.000 liraya THY’den biletler bulabiliyorduk. Lakin artık yurt içi bile o fiyatlara uçamıyoruz. Uçakta yanıma oturan bir Arnavut oturarak namaz kılmıştı. Umarım Tiran Gezilecek Yerler yazımı beğenmişsinizdir. Diğer gezilerimde buluşmak dileğiyle…

Merhaba, ben Cahit!

Akademisyen ve iç kontrol profesyoneli bir müfettişim. Elimde kameram ve sırt çantam ile geziyorum. Antalyalıyım. 50+ ülke gezdim ve gezmeye devam ediyorum. Keşfediyor, yeni tatların peşinde koşuyor ve okuyorum. Deneyimlerimi paylaşarak size aktarmak istiyorum. Dünyam ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için bloğuma abone olun. Ayrıca beni instagramdan takip edin.

KONAKLAMA

Bir Cevap YazınCevabı iptal et