GEZGİNLER İÇİN 13 TELEFON FOTOĞRAFÇILIĞI İPUCU

Telefon fotoğrafçılığı, her yerde fotoğraf çekmek için eşsiz bir fırsat sunar. Nasıl seyahat ederseniz edin -ister yurt dışına gidin ister bir hafta sonu kamp kaçamağı yapın, isterseniz de günü birlik yürüyüşlere katılın- telefonunuz her zaman yanınızda.

Bu size her zaman, her yerde fotoğraf çekmek için eşsiz bir fırsat sunar. Kameranız olsa bile her an yanınızda olmuyor. Örneğin su altında olduğu gibi her yerde kameranızla çekim yapamıyorsunuz. Her gün en iyi anlarınızı yakalamak için telefon fotoğrafçılığını avantajınıza kullanın.

Başlangıçta yıllarca telefonum ile fotoğraf çektim. İnsanlar hep kamera ile çekim yaptığımı düşündüler. İşte daha iyi bir mobil fotoğrafçı olmanıza yardımcı olacak 13 telefon fotoğrafçılığı ipucu.

NOT: Tüm fotoğraflar şahsıma aittir.

1. Temel bilgilerle başlayın

Günümüzde akıllı telefonlar oldukça iyi fotoğraf çekiyor. Hiçbir zaman bir kamera gibi olmasa da bazı akıllı telefonlar görüntü kalitesi olsun, yaklaştırma özelliği olsun ön plana çıktı.

Çok az kişinin bildiği bir bilgiyi paylaşayım size. Telefonunuz kamerasını açtığınız andan itibaren fotoğraf çekmeye başlar. Telefonunuzun deklanşörüne bastığınız an o ana kadar biriktirmiş olduğu görüntüleri derler ve en iyi olanını size verir.

Karmaşık kamera kontrollerinin olmaması, kompozisyon ve yaratıcılığa daha fazla odaklanmanıza olanak tanır. Düşünecek çok az şeyin var. Bunun dışında, telefon fotoğrafçılığı genel fotoğrafçılıkla aynıdır. Pozlamanızı da ayarlayabilirsiniz.

LÜBLİYANA

İpucu: Akıllı telefonunuzun kamera ayarlarındaki ızgara özelliğini açın.

Aşağıda değineceğim “Mavi/Altın Saat”, “Pozlama”, “Kompozisyon”, “Boke”, “Hareketli Özne”, “Işıkla Boyama” ve “Üçler Kuralını” öğrenmek için Yeni Başlayanlara Manuel Fotoğrafçılık Eğitimi yazımı okuyabilirsiniz.

2. Fotoğraf fırsatlarını arayın

Bir fotoğrafı çekmeden önce görebilmek, harika bir fotoğraf yakalamanın yarısıdır. Görsel öğeler daha çekici fotoğraflar yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Öncü Hatlar

Yönlendirme çizgileri, diğerlerinin dikkatini fotoğrafınıza çekmenin etkili bir yoludur. Tipik olarak, bu çizgiler, ön plandan arka plana doğru uzanan bir derinlik ve perspektif duygusu yaratacaktır. Demiryolu raylarından merdivenlere kadar her şey olabilirler.

BİŞKEK
Simetri

Simetriyi gördüğünüzde bilirsiniz ve ister gökdelen gibi bir mimari ister doğada sıralı bir dağın sırtı olsun, sizi oldukça etkiler. Bir tarafta gördüğünüzü diğer tarafta da görürsünüz.

ŞİRAZ
Yansımalar

Yansımalar, telefon fotoğrafçılığınıza yeni bir bakış açısı sağlamanın harika bir yoludur. Gözünüzü onları araması gerekiyor.

BAKÜ

Bir şehirde gezerken gökdelenlere veya yağmur sonrası yolda biriken sulara bakın. Ağaçların veya bir çocuğun durgun bir göl veya şehir parkındaki havuz üzerindeki yansıması büyüleyici bir görüntü yaratabilir. Aynalı bir güneş gözlüğü bile size harika yansımalar sağlayabilir.

Çerçeveleme

Nesneniz için çerçeve olarak etrafınızdaki kapılar, pencereler veya ağaçlar gibi nesneleri kullanın. Yaratıcı olun. Çerçeveleme benzersiz bir bakış açısı sağlar ve başkalarının dikkatini olmasını istediğiniz yere yönlendirmenize yardımcı olur.

OUR LADY OF THE ROCKS
Sadelik

Bazen en sade fotoğraflar en iyisidir. Fotoğrafta, konu dışındaki her şeyi çıkararak, başkalarının ilgisini istediğiniz noktaya çekebilirsiniz. Fotoğraflarınız daha ilgi çekici yapmak için göz alıcı görseller aramaya başlayın.

ANTALYA

3. Ayrıntılara dikkat edin

Bir gezgin olarak fotoğraflarınızda ayrıntı yakalama şansınız daha fazla. Bir cam terastan aşağıda yürüyen insanları veya ufukta batmakta olan güneşin bir köprünün taşlarında farklı renkler yakalayarak yaratıcı çekimler yapabilirsiniz.

Böylece çekimlerinizde daha da iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz. Uzak bir ufuk ya da şehir fotoğrafı çekiyorsanız, sahneyi ekranınız boyunca aynı hizada olacak şekilde ayarlayın.

Lakin fotoğrafınızı düzgün pozladığınızdan emin olun.

Sahnenizde istemediğiniz bir unsur karenize mi giriyor? Biraz zaman ayırın. Ayrıca kadrajınızı sağa sola – yukarı aşağı hareket ettirerek, çapraz tutarak fotoğrafınızdan bunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Sabırlı olduğunuz ve zaman ayırdığınız sürece olağanüstü fotoğraflar çekersiniz. Özellikle müze gibi kalabalık yerlerde önemli. Bir fotoğraf karesi için insanların gitmesini 20 dakika belediğim oluyor.  

Ön planının bir kısmını sahnenize dâhil ederek fotoğraflarınızı geliştirin. Bu derinlik sağlar ve başkalarını daha etkiler.

Güneş Nasır El Mülk Camii’ne sabah vuruyor.

Çekim yapmadan önce bu ayrıntılara dikkat ederek, daha sonra, hatta bir seçenek olsa bile, bunları düzenlemek zorunda kalma zamanından tasarruf edersiniz..

4. Gideceğiniz yeri araştırın

Seyahat etmeden önce görülmesi gereken popüler yerleri araştırın. Facebookta “Best Destinations To Travel”, “Travel Lovers”, “Solo Travelers” gibi sayfalara abone olarak ilgi çekici yerlerin nerede olduğunu görüyorum. Ayrıca Instagram’da bu yerlerin hashtagleri ile konumlarını kullanarak paylaşılan fotoğrafları inceleyin. Böylece yaratıcı fikirler edinebilirsiniz. Örneğin Nemrut Dağı’nda güneşin üstüne ampul koyarak gün batımını fotoğrafladım. Son olarak fotoğraflarınızı çekmek için belirli yerlerde ne zaman olmak istediğinize dair bir rota belirleyin. Mesela Rusya’da Zafer Günü Kutlamalarını çekmek istiyorsanız mayıs ayının 10’unda orda olmalısınız.

PERSEPOLİS, Şiraz’dan ayrılırken hostel sahibi gittin mi demişti.

Ancak arada telefon fotoğrafçılığına biraz mola verin ve ânın tadını çıkarmayı unutmayın!

5. Işığı kullanmayı öğrenin

Fotoğraf söz konusu olduğunda ışık her şeydir. Ancak gün içinde ışığın sizin yararınıza çalıştığı belirli zamanlar vardır. Işığın nereden geldiğine dikkat edin ve sizi en iyi şekilde gösterecek ışıkla kendinizi açılandırın.

Sabah ve akşam kısa süre için “altın saat” ve “mavi saat” olarak bilinen zaman dilimleri vardır. Bu, günün en iyi ışıklarını kullanmak için bir saatlik bir fırsat zamanıdır. Gün boyunca güneş ışığı çok parlak olabilir, görüntülerinizde koyu gölgeler oluşturur.

İSTANBUL

Bu zamanlarda telefon fotoğrafçılığı çekimi yaparken, ekranınıza dokunarak odağınızı ayarladığınızdan emin olun, ardından istediğiniz görünümü elde etmek için pozunuzu gerektiği gibi ayarlayın.

Güneşe karşı çekim yapmayın. Etrafınızda gölge olarak kullanabileceğiniz ağaç, direk vb. şeyler alın. Ayrıca ekranınızda güneşin üstüne dokunmak parlaklığını alacaktır.

6. Bir panorama deneyin

Özellikle bir kanyon manzarası veya harika mimarisi olan şehir meydanı bulduğunuzda sahne kadrajınıza sığmıyorsa, panorama çekim yapın. Daha fazla görüntü yakalamanızı sağlar. Fakat pürüzsüz bir fotoğraf için elinizi sabit tutmalısınız.

TÜRKİSTAN

Akıllı telefonunuzu yan tutun ve yukarı doğru dikey panorama çekmeyi deneyin. Böylece, yüksek binaların, şelalelerin, ağaçların vb. panoramalarını çekmenizi sağlar.

Sahneniz çok büyük değil ama kadrajınıza sığmıyorsa, panorama yerine telefonunuzu çapraz tutun.

7. Zoom yaparken görüntü kalitesini düşünün

Öznenize zoom yaparak ayrıntılı fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ancak uzaktaki bir nesneye zoom yapmak sahnenizi kırpar ve fazla yakınlaştırma parazitli görüntülere neden olabilir. Ayrıca fotoğraflarınızı sonradan düzenlerken sorun yaşayabilirsiniz. Makro çekim yaptıktan sonra fotoğrafınızı kırpmanız daha ideal sonuçlar verecektir.

Bazı akıllı telefonların optik yakınlaştırması vardır. Böylece fotoğrafı kırpmadan nesneyi büyüterek daha iyi görüntü kalitesi sağlarlar. Fakat bu özelliğe sahip değilseniz bazı uygulamalar ve klipsli lensler var. Olloclip veya Moment’in telefonunuza kolay bir şekilde takabileceğiniz lenslerini deneyebilirsiniz.  Yine makro modu etkinleştiren Camera+ gibi bir uygulamayı indirebilirsiniz. Böylece yakın çekimlerinizde görüntü kalitesini korursunuz.

Herkes gibi normal bir fotoğraf çekmeyin. Örneğin bir öznenin kesitine zoom yapıp takipçileriniz bu ne diye sordurarak ilgilerini çekebilirsiniz.

8. Manuel kontrolleri kullanın

Pürüzsüz bir şelale veya gece hareketli bir yolda akan araba ışıklarını çekmek için fotoğraf makineniz yok diye üzülmeyin. Manuel kontrol özelliği yoksa “ProCam” veya “Slow Shutter” Cam gibi deklanşör hızını kontrol etmenizi sağlayan telefon fotoğrafçılığı uygulamalarını kullanabilirsiniz. Böylece bu tür fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tahran

Elinizin altında bir tripod ve uzaktan deklanşör bulundurduğunuzdan emin olun. Çünkü telefonunuzu sabit tutmak için bunlara ihtiyacınız olacak.

9. Portrelerle kalıcı anılar yaratın

Seyahat ettiğiniz yerlerde ilgi çekici portreler yakalamaya çalışın. Bakır işleyen bir ustadan sevdiğiniz bir aile büyüğünüzün yüzüne kadar, portreler yakalamak size bir ömür boyu sürecek anılar yaratır.

İnsanların samimi ve doğal fotoğraflarını çekerek zamanı durdurabilirsiniz. Ancak fotoğrafçılık etiği olarak yabancılardan çekim izni istemeyi unutmayın. Rahmetli Rasim ÖZDENÖREN’le sohbet ederken fotoğrafını çektiğimi fark etti ve iznini istemedin diye kızmıştı.

ŞAFŞAVAN

Telefon fotoğrafçılığı alanında da boke ile çarpıcı portreler oluşturabilirsiniz. Telefonunuzun ekranına dokunarak odağınızı yönlendirin. Diğer yerler bulanık kalacaktır.

10. Biraz özçekim yapın

Özellikle benim gibi genelde yalnız geziyorsanız fotoğraf çekmek zor olabilir. Mini bir tripod, gimble, mikrofon yatırımı yapabilirsiniz. Selfie Çubuğu kullanmaktan utanmayın. Ancak çubuğunuzun bluetooth bağlantı özelliği olsun.

Başkalarından yardım istemekten çekinmeyin. Fakat herkesten yardım istemeyin. Telefonunuzu çaldırabilir veya acelesi olan biri kötü çekebilir. İstediğiniz karede telefonunu tutup yardım istediğiniz kişiye göstermenizde fayda var.

Telefonunuzun ön kamerasını kullanarak çekeceğiniz videolarda gezdiğiniz yerleri anlatabilirsiniz. Özçekim yaparken, arka planınızı kontrol ettiğinizden emin olun, böylece istediğiniz kareyi elde edebilirsiniz. Ayrıca tanımadığınız insanların çekiminize girmesine izin verin, fotoğraflarınız daha eğlenceli olacaktır.

Başka bir kişi veya grupla özçekim yapıyorsanız, daha uzun boyluların çekim yapması veya telefonun açılı tutulması yoluyla herkesin çerçeveye sığdığından emin olabilirsiniz. Herkesin hazırlıklı olduğunu kontrol etmeyi unutmayın. Bunun için seri çekim özelliği kullanarak en iyi fotoğrafı seçebilirsiniz.

İpucu, diğerlerinden farklı çekimler yapın;

  • Telefonunuzu kamerası aşağıda olacak şekilde çevirin ve zeminden kendinizi boydan çekin.
  • Yüzünüzü çekmeyin. Farklı kompozisyonlar oluşturun. Örneğin telefonunuzu bir nesneye dayayın, Starbucks kahveniz yanınızda bilgisayarda çalışıyormuş gibi kendinizi yandan çekin.
  • Heykel gibi öznelerin yanına gidip çekim yapmayın. Öznelerle bütünleşerek poz verin veya telefonunuzu yere yakın eğik tutarak kendinizi boydan çekin…
  • Ayçiçekleri vb. arasında fotoğraflar görmekten bıkmadınız mı? Orijinal mekanlar keşfedin. Ayrıca doğru poz verebilmek için zamanlayıcınızı açın.

11. Işıkla Boyama Yapın

Android telefonlarda deklanşör hızınızı ve ISO’yu Manuel veya Pro Mod üzerinden ayarlayabilirsiniz.

iPhone kullanıyorsanız maytap fotoğrafları çekmek için Canlı Modu kullanın. Modu seçtikten sonra sonra Efektler Menüsüne geçerek uzun pozlamayı seçin.

12. Seyahatlerinizde fotoğraflarınızı düzenleyin

Her gün bir fotoğraf paylaşın. Instagramda takipçilerinizi canlı tutarsınız ve bol bol hashtag kullanın. Seçtiğiniz hashtaglerin hit olduğundan emin olun. Bana bunu Instagram sayfasında drone çekimleri paylaşan Münih’ten Ali abi (daccali32) tavsiye etmişti.

Kullanabileceğiniz çok sayıda uygulama, fotoğraflarınızı başkalaştırarak düzenleyebilirsiniz. Panoramik veya tam çerçeve çekimlerinizi karelere bölebilir, ayrıca efektler koyabilirsiniz. InShot, Photo Editor, Lightleap ve Duo Mobile gibi uygulamaları bu yönde kullanabilirsiniz. Ayrıca tasarım yapmak için Canva oldukça revaçta.  

Fotoğraflarınız ne kadar kaliteli olursa sosyal medyada o kadar takipçi kazanırsınız.

Takipçi sayım şu an 12.000’lerde olsa da 2019 sonunda yeni Instagram kuralları çıkana kadar 20.000’lerdeydi. Takipçi sayınız arttıkça dikkat etmeniz gereken bu yeni kuralları öğrenmek isterseniz benimle iletişime geçin.

Filtreleri kullanmayı deneyin

Yaratıcılığınızı kullanarak farklı filtreler seçin. Bir filtre, fotoğrafınızın hissini tamamen değiştirebilir. Portre veya gölge fotoğrafında siyah-beyaz, mevsime göre soluk tonlu, neşenizi yansıtmak için canlı tonlu bir filtre kullanabilirsiniz. Böylece tekdüzelikten kurtulun.

Son rötuşları ekleyin

Fotoğraflarınızı düzenlerken biraz daha parlak veya daha koyu yapmak, rengi biraz soldurmak, vinyet eklemek gibi birçok ayar seçeneğiniz var. Hatta bazı uygulamalar istenmeyen öğeleri kaldırmanızı dâhi sağlar. Abartıya kaçmayın. Bazen en basit düzenlemeler bile çarpıcı bir fotoğraf oluşturabilir.

MÜNİH

13. Aksesuar Kullanın

Telefonunuzla fotoğraf çekmenin en güzel yanlarından biri, kolayca alıp yola koyulabilmenizdir. Harika fotoğraflar çekmek için çok fazla süslü ekipmana ihtiyacınız yok. Ayrıca rahatça taşındıkları için çantanız konusunda endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, telefon fotoğrafçılığı serüveninizi geliştirmek için kullanabileceğiniz aksesuarlar var.

Lens Ekleri

Eklenti bir lens ile telefon fotoğrafçılığı çalışmalarınızı tamamen yeni bir düzeye taşıyabilirsiniz. Makro, balıkgözü, telefoto vb. gibi farklı türleri vardır. Aynı zamanda bu lensler hafif.

ALANYA

İster ek bir lens kullanın ister kullanmayın, iyi bir çekim için lensinin düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.

Tripod

Telefon fotoğrafçılığınızı bir ileri boyuta geçirmek istiyorsanız, tripod, ekipmanınız olarak harika bir unsurdur. Bir tripoda (özellikle uzaktan deklanşörlü) sahip olmak, daha az kamera sarsıntısıyla keskin görüntüler çekmenize olanak tanır. Gece fotoğrafçılığı, boke gibi şeyler yapmak istiyorsanız özellikle yararlıdır.

Su geçirmez kılıf

Kordonlu su geçirmez kılıf ile fotoğraf çekerek epik fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Şnorkelle dalacaksanız veya sonsuzluk havuzundan manzara çekeceksiniz, ihtiyacınız olduğunda elinizin altında rahatça ulaşabileceğiniz bir bir kılıf kullanın.

Merhaba, ben Cahit!

Kurumsal finans alanındaki kariyerimin yanında bir dünya gezginiyim. Şu ana kadar bir çok şeyi yapılacaklar listemden çıkardım. Genellikle yalnız yaptığım seyahatlerim boyunca, hafif seyahat etmeyi öğrendim ve fotoğrafçılık ekipmanım için profesyonel düzenleme becerileri geliştirdim.

Öyleyse gezin ve fotoğraf çekin. İlginç konular için gözlerinizi dört açın. Farklı çekim stilleriyle denemeler yapın. Sade çekim yapın. Seyahat ederken telefon fotoğrafçılığı yeteneğinizi ne kadar ileri götürebileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Öğrenmeye ve uygulamaya biraz zaman ayırın, ancak hepsinden önemlisi sürecin tadını çıkarın.

Yorum yapın.

Gezi rehberleri, seyahat ipuçları, fotoğrafçılık eğitimi ve daha fazlası için sizde okuyucular arasına katılın!

Bir Cevap YazınCevabı iptal et