FOTOĞRAFÇILIK EKİPMANIM

Merhaba! Ben Cahit. Kurumsal finans alanındaki kariyerimin yanında bir dünya gezginiyim. Şu ana kadar bir çok şeyi yapılacaklar listemden çıkardım. Genellikle yalnız yaptığım seyahatlerim boyunca, hafif seyahat etmeyi öğrendim ve fotoğraf ekipmanım için profesyonel düzenleme becerileri geliştirdim.

Fotoğrafçılıkta yeni misiniz? Veya çekim tekniklerinde kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Yeni Başlayanlara Manuel Fotoğrafçılık Eğitimi yazımı okuyun.

SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI EKİPMANIM
(GEZGİNLER İÇİN İDEAL!)

Seyahat fotoğraf ekipmanım hakkında sürekli sorular alıyorum. Fotoğrafçılıkta kendi kendini yetiştirmiş biriyim, bu yüzden ekipmanımı tanımlamak için her zaman teknik terimler kullanmayacağım.

Ben sadece hikayeler anlatmak ve seyahat deneyimlerimi güzel fotoğraflarla paylaşmak konusunda tutkuluyum.

Bir gezgin olarak, fotoğraf ekipmanım için seçerken önemli olan birkaç şeye baktım. Birincisi boyuttur; büyük bir kamerayı ya da gereksiz dikkat çekecek kadar büyük bir kamerayı yanımda taşımak istemiyorum.

Bugünlerde manuel ayarlarla çekim yaparken; ilk yıllarımda doğrusu sadece otomatik mod kullanarak çekim yaptım. İkinci olarak, kullanımı kolay, otomatik ve manuel özelliklere sahip iyi bir kamera istiyordum. Son olarak kaliteli ekipman arıyordum.

Her şeyden önce, ihtiyacıma göre kaliteli görüntüler çeken bir kamera istiyordum. Bu nedenle kompakt Sony RX10 seçtim.

Seyahatlerimde yanımda getirdiğim kameram ve fotoğraf ekipmanım hakkında tam liste burada!

TEMEL FOTOĞRAF EKİPMANIM

Sony RX10 Mark IV

İster gökyüzü ister kuş fotoğraf ekipmanı olarak kulanın. Sabit lensli ileri Premium kompakt DSC kamera. Ben de farklı türlerde fotoğraf çekimi yapmayı seviyorum. Fotoğrafçılıkta da en önemli konu lensler. Bu kamerayla birkaç lens birden taşımaktan kurtuluyorum.

Yeri geliyor 600 mm kadar zum aralığıyla ayı çekiyorum yeri geliyor bir binayı. 4K video çekimi sayesinde GoPro kullanmama gerek kalmıyor. Ayrıca geniş görüntü sensörlü, arkadan aydınlatmalı teknoloji ile 20,1 mega piksel çözünürlüklü. Son olarak otomatik odaklanması var.

MANFROTTO PIXI Mini Tripod

Farklı videolar, selfie’ler ve fotoğraflar çekmenize imkân verir. Pixi taşınabilir tripod, hafif olmasıyla, istediğiniz yere götürebileceğiniz boyuttadır. Evrensel vida dişi sayesinde, kompakt kameralar ve DSLR makineler dâhil farklı aygıtlarla kullanılabilir. Ayrıca harici satılan telefon aparatıyla Iphone’unuzla da kullanabilirsiniz. Böylece telefon fotoğraf ekipmanım olarak da kullanıyorum.

Mega Gear Kamera Kılıfı

Seyahatte veya açık havada hareket halindeyken kameranızı ve objektifinizi kir, çizik, toz, darbe ve ayrıca neme karşı korur. Omuz çantamı seyahatlerimde aldığımda yanımda bulundurmuyorum.

SanDisk Extreme Pro Hafıza Kartı

Üst düzey hız, 170 MB varan okuma hızı, 4K Video çekimi.

Çok foto çekiyorsanız yedek hafıza kartı taşımakta fayda var. İhtiyacınıza göre adet/kapasite seçin.

PROFESYONEL EKİPMANIM

PEAK DESIGN CAPTURE V3

Klipsi ister kemerinize isterseniz sırt çantanızın kayışına bağlayın. Böylece kameranızı her seferinde çıkarmanıza gerek yok. Kilit düğmesi sayesinde zıplasanız dahi kameranız yuvasında güvende.

PEAK DESIGN Kamera El Kayışı

Çoğu DSLR, DLSM ve kompakt kameralar ile uyumlu hafif kamera el kayışı. Boyun askısı sizi acemi fotoğrafçı gibi göstermekte. Özellikle fotoğrafçılığımı değiştirdi diyebilirim.

Seyahatimin türüne göre ya el kayışı ya da Capture V3 taşıyorum.

KIWIFOTOS Kamera Temizleme Kiti

Set içeriği: toz üfleyici, lens temizleme kalemi, 5 adet mikrofiber lens temizleme bezi, dijital ürünler için mikrofiber temizleme Bezi, 10 adet ıslak temizleme mendili, 10 adet pamuklu çubuk, saklama çantası.

Ancak seyahatlerimde yer tasarrufu için mikrofiber lenslerini alıyorum. Sony kullanmama rağmen Zeiss seti almadım. Çünkü pahalı bir şey almanıza gerek yok.

Vanguard Veo Select 37 brm

Yaklaşık 11 litre kapasitesi ve 1,08 kg ağırlığı ile kamera çantası belli olmayan tasarım. Ayrıca Seyahat kayışı ayrıca taşımayı kolaylaştırır. Tamamen kaldırılabilir bölmeler ayrı ayrı kurulabilir ve böylece farklı ekipmanlara uyarlanabilir: 9,7″ tablet, seyahat tripodu, hafıza kartları ve piller gibi. Kısacası her gün kullanım için kullanıyorum.

Vanguard Alta BCS

2 Pil, çeşitli hafıza kartları, temizleme kalemi ve filtre için yer var. Ayrıca 4 pil kapasiteli büyük boyu bulunmaktadır. Taşımak veya kamera çantasına takmak için ek kayışlı kılıf.

Sony BC-TRW I NP-FW50 Batarya ve Şarj Aleti

Usb girişine sahip uzaktan kumandalı şarj cihazı ve hafif pil. Lakin kameram USB şarjlı olduğu için fotoğraf ekipmanım olarak genellikle sadece yedek pil alıyorum.

Siz kameranıza göre uygun marka ve model seçtiğinizden emin olun.

SIRUI AM-025K+D10K Tripod

Bana kendini nasıl çekiyorsun diye soruyorlar hep. Cevabı bu fotoğraf ekipmanım. Telefon uygulamasından kumandayı açtıktan sonra kameramla çekim yapıyorum. Travelers yani gezginler için tasarlanmış bir tripod. 900 gram ağırlığında, aynı zamanda başlıklı paket boyu 34 cm. Seyahatimin türüne göre yanıma alıyorum.

RX10 Ekran Koruyucu

Son olarak kamera fotoğraf ekipmanım iyi durumda kalması benim için önemli. Kendi kameranıza özel ekran koruyucunuzu almanızda fayda var.

Nomatic Peter McKinnon Cube Pack

Katlanır sırt çantası. Sıkıştırılabilir özelliği ile 7-21 L genişletilebilir. Böylece gideceğiniz yerde sırt çantası olarak kullanabilirsiniz. Seyahatleriniz için mükemmel bir DSLR kamera çantası. Ayrıca ekipmanlarınızı saklamak için bir düzenleyici olarak kullanabilirsiniz. Üstelik günlük kullanıma da ideal. Ben yurt dışı seyahatlerimde Nomatic McKinnon 35-42 L Camera Pack ile birlikte kullanıyorum.

Nomatic Peter Camera Pack

Avrupa’da Gomatic adı altında satılan Nomatic markasının çeşitli seyahat çantaları var. Peter Mckinnon ile tasarladıkları bu 35-42 L kamera çantası uzun seyahatleriniz için mükemmel. Kamera ekipmanınızı ve giysilerinizi aynı çantaya koymanıza olanak tanır. Çıkarılabilir katlanır bölücüler, genişletme ve harici taşıma kayışları ile istediğiniz şekilde eşyalarınızı paketleyebilirsiniz. Ayrıca 15.6 inch’e kadar laptop bölmesi var.

Tek başına kamera çantası olarak kullanabilirsiniz. Bir seyahat fotoğrafçısı olarak minimal ekipmanla seyahat ediyorum. Böylece gittiğim yerlerde gezerken işlevsel bir kamera küpüne ihtiyaç duyuyorum. Çantamı otelde bırakıp Nomatic Cubepack’i kamera çantasına dönüştürüyorum ve geziyorum. Fakat fiyatından dolayı gümrüğe takılmakta. Dolayısıyla Amazon vb. sitelerden Türkiye’ye satışı yok. İlgilenen arkadaşlar olursa bana ulaşarak çanta temininde yardımcı olabilirim.

Ancak benim gibi pratik seyahat etmek istiyorsanız Pgytech OneMo kamera çanta setini tavsiye ederim. Amazon’u fiyatlarını takip ederek 2’sini ayrı ayrı veya birlikte alabilirsiniz.

Nomatic Navigator Rain Cover

Navigator & Peter McKinnon serisi dâhil tüm Gomatic sırt çantaları için su geçirmez kılıf. Fotoğraf macera gezileriniz için yağmur koruması. Özellikle minimalist olmasıyla mükemmel bir yol arkadaşı.

PGYTECH OneGo Omuz Çantası

Size alternatif bir ürün! Katlayarak seyahatlerimde Warrior çantam içinde kullanmaya düşünerek aldığım kamera omuz çantası. Daha sonra istediğim verimi alamayınca iade etmiştim. Böylece yandan hızlı gözlü Vanguard Veo Select 37 brm almıştım. Ancak para iadesini almama rağmen Amazon geri verdi çantayı. 3-6-10 L modelleri olan bu çantayı günlük çekimleriniz için kullanabilirsiniz. Ayrıca 11 inche kadar tablet bölmesi var.

Özellikle fotoğraf ekipmanı için mükemmel bir kamera çantası olmadığını bilin. Ayrıca birkaç kamera ve lens seti taşımıyorsanız illa da kamera çantasına gerek yok. Kısacası Tenba gibi bir “camera case” alarak herhangi bir çantayı kamera çantasına çevirebilirsiniz.

Instagram

Beni Instagram’da takip edin!

Bir yorum bırakın!

“FOTOĞRAFÇILIK EKİPMANIM” için bir cevap

  1. […] ekipmanımı mı merak ediyorsunuz? Seyahat fotoğrafçılığı için gerekli malzemelerimi burada […]

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

“FOTOĞRAFÇILIK EKİPMANIM” için bir cevap

  1. […] ekipmanımı mı merak ediyorsunuz? Seyahat fotoğrafçılığı için gerekli malzemelerimi burada […]

Bir Cevap YazınCevabı iptal et