DUŞANBE GEZİLECEK YERLER & HİSAR

Duşanbe ve özellikle vizesiz gezebileceğiniz Tacikistan hakkında bilmeniz gerekenleri toparladığım yazıma hoş geldiniz. Gezilecek yerler, ulaşım, konaklama, nerede ne yenir hepsi burada. Ayrıca, Hisar, Panjakenet, Hucend, sınır geçişleri ile birlikte daha fazlası…

 1. TACİKİSTAN HAKKINDA
 2. PANJAKENT ÜZERİ DUŞANBE
 3. KONAKLAMA VE YEME
 4. HİSAR ŞEHRİ
 5. DUŞANBE GEZİLECEK YERLER
 6. HUCEND ÜZERİ DÖNÜŞ

Orta Asya Türk tarihinin %80’i Özbekistan’a ait. İlaveten Kazakistan’ı gezebilirsiniz. Babam, eski şoförü İlhamcan beye; Kırgızistan ve Tacikistan’a gitmesinler diye tembihlemiş. Lakin Taşkent’teyken Tacikistan’a geçiş için fazla bilgi alamadığımız için gezimizi ertelemiştik. Buhara’da kaldığımız hostelde Polonya’dan gelen bir çift ile tanıştık. Tacikistan hakkında konuşuyorlardı, ben de nasıl gidebiliriz diye sordum. PanjaKent üzerinden vasıta olduğunu söyleyince rotamızı değiştirdik. Sonuçta bir ülke bir ülkedir dedim. Sonda söyleyeceğimi şimdiden söyleyeyim, bir seyahat tutkunu değilseniz vaktinizi ve paranızı Tacikistan için harcamayın. Çünkü babam haklıymış.

TACİKİSTAN HAKKINDA

Yazıma başlamadan önce Tacikistan’la ilgili kısa birkaç bilgi vereyim. Tacik halkı oldukça dindar. İnanış olarak Suniler ama dilleri Farsça. Muhafazakâr olmasına bakmayın ülkenin, İran’ın aksine rahatça gezebilirsiniz. Bu konuda aşağıda iki anımı arada aktaracağım. Gayet saygılılar. Karşılaştığınız kişilere “Selam Aleykum” demeniz kapıları size açıyor. Bölgenin fakir ülkelerinden biri ancak halkın refah seviyesi Özbekistan’a göre yüksek. Lüks arabalar görüyorsunuz. Ülke oldukça dağlık. Duşanbe sanırım en alçak yeri. Eskiden halk alışveriş yapmak için pazartesi günleri indikleri ovaya konumundan Duşanbe ismi vermişler.  Para birimleri Somoni, İsmail Somoni’ye atfen bu coğrafyada para birimlerinde Som veya Somoni göreceksiniz. Duşanbe 700 bin nüfuslu ufak bir il. Toplu taşıma kullanmanıza gerek yok.

PANJAKENT ÜZERİ DUŞANBE

Semerkant’dan sınır kapısına kadarki yolumuzu Semerkant yazıma saklıyorum.  Uzbek-Tajik sınır kapısından geçerken sağ taraftaki kulübeden pasaportlarınızı onaylatmayı unutmayın. Biz pas geçerken Türkçe bilen bir turist konuşmamızı duyunca bizim yönelmemizi sağladı. Birkaç dağcı turistle beraber geçiş yaptık. Sınır kapsından sonra sizi dövizciler ve taksiciler karşılıyor. Etrafınızı sarıp sizi rahat bırakmıyorlar. Özellikle sıkı pazarlık yapın taksicilerle. Ayrıca birkaç kişiden fiyat alın ve fiyatları çarpıştırın. Aldığınız fiyata göre de para bozdurun. Döviz bozdururken arabası olan biri Panjakent’e gittiğini söyledi ve iki kişi 100 Somoni’ye anlaştık. Peşimizde dolanan diğer taksiciler bizi almasını engellemeye çalıştı. Dağcı turistler ya dolmuş bekliyordu ya da fiyatta anlaşamamış olmalı ki bizim araba bulup gitmemizi izlediler.

Uzbek-Tajick Sınırı

Türk ve Müslüman olmak burada gerçekten artı. 15 dakika sonra Panjakent’e vardık. Arabamız bizi otobüs durağının yanına bıraktı. Buradan tekrar Duşanbe’ye araba bakarken bir Tacik amca yanında beklememizi ve en fazla 200 somoni vermemizi söyledi. Amca da Duşanbe’ye gidiyormuş ve gelen taksicilerle konuştu. Duşanbe’den yolcu getiren bir Toyoto Camry ile amcanın dediği fiyattan anlaştık. Böylece sınır kapısından direk Duşanbe’ye gitmeye göre oldukça ekonomik oldu bizim için. Meşhur Ölüm Yolu denilen virajlı yolda gittik. Toyota’nın sahibi de sağ olsun oldukça deli sürdü arabayı. Birkaç defa besmele çektik arkada 😊. Hucend yol ayrımına yakın bir yerde 20 dakika namaz molası verdi şoför. Biz de kurutun tadına vardık. İkindi civarı Duşanbe’ye girdik.

Bizi hostelimize kadar bıraktığı için bir 10 Somoni dâha verdik.

KONAKLAMA VE YEME

İki gecelik konaklamamızı yolda gelirken Booking.com üzerinden Bruce Hostel’e yaptım. Duşanbe’ye yolunuz düşerse başka bir yerde kalmayın. Kısacası konakladığım en güzel hosteller arasında. Özbek asıllı zengin bir aile konak şeklindeki evlerini ikiye bölmüşler. Aile misafirlerin üzerinde titriyor. Özellikle geceleri bilgisayarımda çalışırken sürekli meyve ve bisküvi ikram ettiler. 10 yaşındaki oğulları Türkçe biliyor ve her işinize yardım ediyor. Kuruyemiş ve tatlı sürekli masada duruyor zaten. Geldiğimizde 5 kişilik Çekya’dan öğrenci grubu vardı. Çek çocuklar çok efendiydiler ve Brno’luymuşlar. Erasmus için Brno’ya gittiğimi söyleyince bol bol sohbet ettik. Son geceleriymiş. Ayrıca Hostel’de Hucend’li bir çocukla tanıştık, oda elinden geldiğince bize yardım etmeye çalıştı. Hukuk mezunu imiş ve savcılık sınavlarına gelmiş. Suç ve Ceza romanını okumasını tavsiye ettim.

Duşanbe gezilecek yerler
Bruce Hostel

Hostelin konumu oldukça iyi. Yemek için tavsiye istedik. Rudaki Avenue üzerinde uygun fiyatlı Türk olan Merve Restoranını tavsiye etti hostelimiz. Önce para çekelim dedik. Giderken Maryam isimli bir kız çocuğuna ATM sorduk. Babası geldi ve tarif etti. Yürürken bir korna sesi duyduk. Maryam’in babası Türk olduğumuzu öğrenince arabasını alıp bizi götürmek için gelmiş. Bulvar üzerindeki yüksek bina Duşanbe Residence isimli ufak AVM. Girişinde ATM’ler bulunuyor. Gerek yok, bina gözüküyor dedikse de adam sağ olsun bizi götürdü. Para çekerken Tacik Halk Bankası’nı kullanın. Diğer ATM’lerde arada sorun yaşadık. Buradan yemek yemeğe yöneldik. Lokantanın tarifini sorduğumuz bir Tacik, şort giydiğimi görünce “haram haram şort dizinden yukarı dedi”. Ben hoşgörüyle doğru diyorsun dedim. Bulvar üzeri giderken karşımızda CZN Burak gördük ve arkadaşımı ikna ederek pahalı olsa da girdik. Ben Yayladağı Kebabı yedim, tabi ki böyle bir kebap yok Hatay’da :).

HİSAR ŞEHRİ

İlk gecemizde gezilecek yerleri araştırırken Hucend’li çocuk Hisar’ı tavsiye etti. Hisar, Duşanbe’nin 20 km batısında ufak bir il. Giderken taksi tuttuk. Sonra bir baktık taksi metre takır takır dönüyor. Taksiciye bizi indir dedik. Hisara iki dolmuş durağı varmış. Birincisini geçmişiz. Diğerinde bizi indirdi. Dolmuşun son durağı Hisor Bazaar’da inin. Pazar yerinde bekleyen taksicilere Kala/Kale deyin. Navigasyon hatalı gösteriyor, yürüme mesafesinde değil. Taksicilerin verdiği ücrete pazarlık etmenize gerek yok. Hisor Fortress veya Hisar Kale Tacikistanda gezmeye değer tek yer diyebilirim. Bizde günümüze burayı görerek başladık. Yeni restorasyondan geçmiş sanırım üst düzey devlet yetkilileri kontrole gelmiş. Bizi selamladılar. Bizden başka da turist yoktu zaten 😊. İki medrese, kale ve pazar yerinden oluşuyor Hisar. Burada bolca eğlendikten sonra geldiğimiz şekilde döndük Duşanbe’ye.

Hisar Kalesi

DUŞANBE GEZİLECEK YERLER

Dönüşte navigasyona bakarak geldik ve dolmuş Navruzgah yakınına yönelince indik. Navruzgaz nehrin kenarında bayramların kutlandığı oldukça şatafatlı bir devlet sarayı. Halk düğün fotoğrafları çektirmek için geliyor. Arkadaşım Yunus’u merdivenlerde fotoğrafını çektim. Buradan nehir boyu yürüyerek Flagpole’a devam ettik. Yürürken turist olarak bizden başka koca şehirde Rus bir aileyi gördük.

Duşanbe Gezilecek Yerler
Navruzgah

Flagpole, günümüze kadarki dünyanın en büyük bayrak direğiymiş. Fakat liderliğini kime kaptırdığı hakkında bir bilgi bulamadım. Flagpole dış işleri bakanlığının olduğu tepedeki büyük meydanda yer alıyor.  Su havuzlarıyla çevrili olan meydanda Flagpole, Stutue of İsmoil Somoni (İsmail Somoni heykeli) ve Donkey Ears olarak da anılan Victory Monement yani Zafer Anıtı arka arkaya yer alıyor. Meydanın nehirle kesiştiği yerde Türkçe müzik çalan bir büfede kahve molası verdik, kahve de kahveden başka her şeye benziyordu. Tacik bir çocuğun yanına oturduk. Elimde Iphone X’i görünce zengin sandı beni garibim. İngilizce pratik etmeye çalıştı benimle.  

Buradan dinlendikten sonra Haji Yakoub Mosque’e rotamızı çevirdik. Kestirmeden gideyim derken ben gece kondular arasında çıkmaz yollarda bulduk kendimizi. Ayrıca gece kondu dediğime bakmayın o evler bizim villalardan güzel. Devlet hepsini yıkıp büyük bir meydan yapıyor. Yıkım çalışmaları nedeniyle yollar kapalı. Devlet başkanı otoriter olunca şehrin ortasında gözüne çirkin görünen her yeri yıkıp modernize ediyor. Ne var ki Ankara’da hâla kalenin etrafı hâla virane gece kondular ile dolu, yıkabilirse devlet. Derken Hacı Yakup Camii’ne vardık. Fazla eski olmayan medrese tarzı bir cami. Böylece fotoğraflarımızı çekerek günümüzü sonlandırdık.

Duşanbe Gezilecek Yerler
Hacı Yakup Camii

Başka da gezilecek yer de yok. Dönüşte Merve lokantasından yemek yiyelim dedik ama kart kabul etmeyince bir hamburgerciye girdik. Böylece günümüzü sonlandırarak hostele geçtik.

Ertesi gün hostelde kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıktık. Önce hostel sahibinin oğlu kapıda fotoğraflarımızı çekti ve taksi ayarladı. Sitelerine koyacak galiba. Taksi hosteli bulamayınca bisikletine atladı ve getirdi. Taksiciye tariflerini yaptıktan sonra biz gözden kaybolana kadar bekledi. Bu çocuğu özleyeceğim.

HUCEND ÜZERİ DÖNÜŞ

Duşanbe’nin kuzeyinde Sahred Taxi Station var. Buradan Khujand/Hucend’e taksiler kalkıyor. Hucend üzeri Taşkent’e gidip bir gece kaldıktan sonra Çimkent – Kazakistan’a geçeceğiz. Taksi durağına geldiğinizde akbaba misali taksiciler başımıza uçuşuyor. Daha önce hostelde tanıştığımız Hucend’li arkadaş kişi başı 200-250 arası verin ama 200’e zorlayın dedi. 420 somoniye sakallı bir taksiciyle anlaştık ne olur ne olmaz diye telefondan da gösterip ok dedirttim.

Şoför 2 kişi daha bulduktan sonra öğle vakti yola çıktık. Yol boyunca Kur’an-ı Kerim dinleyerek geldik. Bozuk İngilizcesiyle “best music” dedi arada bir. Hucend yolu daha uzun, Panjakent sapağından sonra dayanamayarak mola istedim. Etrafımızı kokain tarzı bir şey satan çocuklar sardı, lakin istemiyoruz dedikçe agresifleştiler, başımızdan savmak için Tacik tatlısı gibi bir şey aldık.

Ölüm Yolu

İstaravşan’da yemek molası verdik, ama lokantayı görünce midemiz kaldırmadı ve dışarıda bekledik Yunus ile. İkindin Hucend’in içinden geçtik, ama Duşanbe’den daha beğendim. İki yolcuyu burada bıraktıktan sonra biz devam ettik. Gün batımında Özbekistan sınır kapısına vardık. Yalnız bizim şoför 450 istedi inerken. Ekran görüntüsünü iyi ki almışım, bir şey diyemedi.

Hucend Gün Batımı

Yürüyerek sınır kapılarından geçtik. Özbek tarafında bir kadın polisle göz göze geldim. Türkçe biliyormuş, pasaportumu istedi ve gülümseyerek lafa tuttu. Yaşı da büyüktü 😊. Yolumuzu uzattığımızı ve Taşkent üzeri Çimkent’e geçeceğimizi söyledim. Böylece Yunus da rahatça gümrük kontrolünden geçti. Ne yazık ki coğrafyada dâhi sınır geçişlerinde polisler 10 tane soru sormadan geçmenize izin vermiyorlar. Oysaki bizim ülkemizde ise pasaport kontrolünden yabancılar ellerini sallayarak geçiyorlar.  Özbekistan’a girince efendi Özbek birini bulduk, iki kişi daha bulmasını rica ettik yol parasını paylaşmak için. Bu sırada akşam çöktü ve ben bulduğum bir büfeden bir şeyler yedim beklerken. Sonra bir baktım herkes beni bekliyor.

Taşkent Yeniden

Konaklama rezervasyonlarımı seyahatim boyunca sınır kapılarını geçine yaptım. Çünkü riske atmak istemedim. Hemen bir gece için Taşkent’te kaldığımız Galery Hostel’e baktım booking.com’da. Yer gözükmedi, bir de arayım dedim. Telefonu açar açmaz Bek (hostelin sahibi genç) tanıdı, telefonumu kaydetmiş meğer. Ama şaka yaptığımı, işletmek için aradığımı sanmış Bek. Güldük ve cidden geliyoruz yerin var mı? dedim. Oysa Galery’nin hotel kısmı da varmış. Hotel kısmından rezervasyonlarda göstermediği boş oda saklarmış hep. Sorun yok gel abi dedi.

Bizi Grand Mir Otel’in oraya bırakmasını söyledik, çünkü Tacikistan’dan gelince Özbek Som’u kalamamıştı üzerimizde. Bu seferde Özbek Halk Bankası ATM’sinden 😊 paramızı alarak şoföre ödeme yaptık (Yunus’un Halk Bankası kartından para çektik hep, ben hiç para bozdurmadım). Yunus samsa almak istedi ve Galery Hostel’e geçtik. Yunus dinlenmeye geçti, ben Türkiye’de gemi kaptanlığı yapmış bir Özbek genç ile tanıştım ve sohbet ettim. Bek de Özbek kavunu ikram etti. Ardından ben de dinlenmeye geçtim.

Yazımı umarım beğenmişsinizdir!

İlgili Yazılar

Seyahatimin önceki ve sonraki bacaklarına bakın ve planlamaya devam edin:

YAZIYI PAYLAŞ:

YORUM YAPIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site spam’ı azaltmak için Akismet’i kullanıyor.

 1. Yine harika bir yazı yazmışsınız. Adeta gitmiş, görmüş, gezmiş gibi oldum.

 2. Merhaba Cahit bey, blogunuzu yeni keşfettim, öncelikle elinize ve emeğinize sağlık çok faydalandım. 3-5 gün sonra Semerkand- Duşanbe- Taşkent- Bişkek ve Almaty rotasi yapıp (15-16 gün) dönmeyi düşünüyorum. Öncelikle şu an TLnin değerine göre bu bölge gezmeye görmeye bu sürede uygun mu bunu sormak isterim. 2. Bu rota sizce uygun mu ? Başka sehirler varsa önerilerinize açığım. (Duşanbe çok da gerekli değil demişsiniz mesela) 3. Şu an için hem mevsimsel hem de ekonomik olarak bana neler önerirsiniz yola çıkmadan yapmam gereken hazırlıklar tedbirler bilmem gerekenler var mi? 4. Para çekme konusu sadece halk bankası üzerinden mi hesaplı oluyor? Bir kesinti vb yapılıyor mu? Dövizciler yanımıza geldi, sıkıştırdı demişsiniz. Normal bir döviz bürosundan döviz bozduramiyor muyuz? Anlayacağınız üzere 15 gün boyunca yanımda yüklü dolarla dolaşmak istemiyorum. Açıkçası hep Avrupa’yı dolaştım ve nedense bu bölgeye yönelik bir tedirginliğim var, ama üzerine gitmem gerektiğini düşünüyorum. 5. Konaklama rezervasyonlarımı seyahatim boyunca sınır kapılarını geçine yaptım.demişsiniz. Pasaportum onaylanmazsa rezervasyonum yanmasın anlaminda mi bu notu düştünüz? Ben de tam tersi passport check noktasında ve sırasında o ülkede yapılan herhangi bir rezervasyonun çok önemli olduğunu biliyorum. Burda biraz kafam karıştı açıkçası.

  Not: Sadece duşanbe yazınızı okudum, diğer notları da okumaya çalışacagim. Önerdiğiniz hostellari inceledim.Hala çok uygun fiyat sunuyor gözüküyorlar. Çok faydalı oldu. Teşekkürler

  1. Merhaba, teşekkürler, Ben Taşşkent, uçakla Buhara, trenle semerkant, ordan Duşanbe, geri taşkent yapıp sınırı geçip çimkente sabah gelip türkistan şehrine günlük gezi yapıp çimkente dönme, akşam otobüsüyle almata ve ordan bişkek üzeri dönmüştüm. Yoğun olduğum için yazılarımı tamamlayamıyorum. Geçen arkadaşımı Ummandan vazgeçirip orta asya yaptırdım. Çok memnun kaldı ve avrupadan güzel olduğunu söyledi. Bişkek ile Duşanbeye gitmeyin derim. Gerçekten bu iki şehirde hiçbirşey yok, babam esi taşkent elçisi olduğu için uyarmıştı beni, hatta eski özbek personeli de gitme dedi, eğer maddi durumunuz el verişli vaktim var diyorsanız ve benim gibi seyahat tutkunu iseniz gidin. Fiyatlar çok uygun, kurdan dolayı hiç endişelenmeyin, Taşkent ile Almatayı muhakkak görün, her birini en az 2-3 gün ayırın, özellikle almatada şimbulak ve tanrı dağlarının tepesine çıkın, bigchef var orda kitap okuyun. Özbekistan çöl, sıcaktır bu vakit, ben ağustos sonu gitmştim, şimbulakta ilk karı görmüştüm, ince kıyafetler şort filan alın. Para konusunda genel o coğrafyada Halk bank var, KHALKBANK ATM leri Sum veriyor bankamatiğinize, giderken hesabınızda para bırakın, yanınızda da bir meblağ götürün, kredi kartı zaten var. diğer bankalarda sorun yaşadık ama khalkbank gördüğünüzde komisyonsuz çekebilirsiniz paranızı, alırsada komik bir meblağ kesiyordu galiba. Sınır geçişlerinde taksi ile sınıra gidip yürüyerek geçip tekrar taksi ile diğer şehre geleceksiniz, iyi pazarlık yapın özellikle duşanbeye giderseniz iyi pazarlık yapın, dolsun taksi, benim arkadaşım uçakla taşken Almata yapmış. Eğer vaktiniz varsa KHİVA şehrine muhakkak gidin özbekistanda, ben gitmedim. duşanbe yerine orayı görmek daha isabetli olur, dolu dolu 4 şehir özbekistanı yapıp, almataya direk geçebilirsiniz.
   Semerkantta ani bir kararla duşanbeye gitmeye niyetlendim. Tajicikistan biraz kapalı bir ülke ve bilgi bulamadım, sınıra nasıl varacağız araç var mı, pcr testi hala istiyor mu, sorun yaşayacağımızı bilemediğimden sınırı geçip rezervasyon yaptım. Hiç bir sorun yaşamadım, gayet iyi niyetle sınırda karşıladılar.
   Hangi ilde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama, Aljazeera airways’e bakın, antalyadan aktarmalı ucuz taşkent ve almata biletleri var. Semerkanta mı ineceksiniz. Tam ortası olmuş, o zaman bhukarayı göremiyeceksiniz , taşkentten otobüsle almata yapın ordan görmek istiyorsanız bişkeke gidin. Taşkentten bişkeke gitmek yol baya sürer. Trende var taşkent almata ama önermediler. yataklı otobüs.
   Konaklama: çok ucuza denk geldi; taşkentte Galery Hostel/Hotelde kaldım, sahibi ile arkadaş oldum, bukhara Dervish hostel, semerkantta Bruce Hostel, Bruce Hostel biraz eh işte idi ama çok ucuzdu, tam merkezde güzel hosteller var semerkantta, Alamata Doma hostel, Almatada çok talep var konaklamada o yüzden erken ayarlayın yer bulamayabilirsiniz, Bişkekte çadırı için Tunduk Hostelde kaldım. Geç konaklama yapmanın handikapını çekecektim almatada, son saniyede buldum.
   Yüklü dolara hiç gerek yok, 300, en fazla 400 dolar en fazla bulundurun insanlık hali, geri kalanı kredi kartı atm…
   Korana ile ile birlikte vizesiz ülkere yöneldim, vize almak için malum rota hazır ve konaklama ayarlanmalı gerekiyor, vizesiz ülkelerde seyahat ederken nerede kalacağınız filan sormuyolar, kaç gün kalacan, ne için geleceksin diye sorup geçiyorlar.
   Bana mail atabilirsiniz, geziniz boyunca da sürekli mesaj atıp bilgi isteyebilirsiniz. memnuniyetle cevap verirrim.
   Bankalar var döviz için, döviz bürosu hiç dikkatimi çekmedi, bankayada işlem parası vermek istemedim.
   Özbekistandan çok memnun kalacaksınız, şehir insanlar….